Antieurópska strana dostane európske peniaze

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/david_reverchon/2244550449/

Pozadie

Nové európska politická sila, ktorá bojuje proti ratifikácii Lisabonskej zmluvy a hlbšej európskej integrácii vo všeobecnosti, bola založená v novembri po návšteve Václava Klausa v Írsku.

Český prezident Václav Klaus sa v Dubline zúčastnil na večeri, ktorú podával Decan Ganley, biznismen a hlavný sponzor kampane "nie Lisabonskej zmluve" v Írsku. Jeho účasť na večierku pre osem desiatok euroskeptikov pobúrila írsku vládu, ktorá bola Klausovým oficiálnym hostiteľom.  

Libertas čelila minulý rok obvineniam, že je financovaná z USA, kvôli obchodným kontaktom Ganleyho v Pentagone. Lídri politických skupín v EP žiadali vysvetlenie finančného pozadia hnutia.

Otázky

Päť mesiacov pred európskymi voľbami Libertas rozšírila rady desiatich registrovaných paneurópskych politických skupín, ktoré majú nárok na peniaze od Európskeho parlamentu.

Na to, aby bol strane priznaný tento štatút, musia byť jej členmi zvolení zástupcovia z najmenej siedmych členských krajín EÚ.

Novými členmi Libertas sa stali britský poslanec lord Alton z Liverpoolu, francúzski europoslanci Philippe de Villiers a Paul Marie Couteaux, grécky europoslanec Georgios Georgiou, fínsky poslanec Timo Soini, estónsky poslanec Igor Grazin, bulharský poslanec Mincho Hristov a Cyprian Gutkovski, poľský člen regionálneho zastupiteľstva.

Registrované celoeurópske strany môžu získať na svoje fungovanie 100 tisíc eur plus extra príspevok podľa počtu participujúcich europoslancov. Zdá sa však, že pre Ganleyho a dánskeho europoslanca Jensa-Petra Bondeho je dôležitejší politický status, ktorý strana získala. Bonde, služobne najstarší poslanec EP vôbec, je jedným z hlavných architektov nového rozmeru hnutia Libertas.

Aj na Slovensku  hľadá Libertas "kandidátov veľkého kalibru", ktorí by boli ochotní za Libertas kandidovať v európskych voľbách v júni 2009. Spolu s nádejnými kandidátmi hľadajú aj ľudí, ktorí by im zabezpečovali organizačnú a komunikačnú podporu. To všetko pod heslom "Buďte súčasťou zmeny budúcnosti Slovenska a Európy". 

Pozície

„Vznik Libertas zahustil anti-európsky terén ešte viac než bol doteraz. Dúfam, že sa navzájom nezadusia“, povedal Adrew Duff, liberálny britský europoslanec a člen vplyvného výboru pre ústavné veci.

ALDE rezignuje pred perspektívou, že Libertas Decana Ganleyho dostane podiel z peňazí európskych daňových poplatníkov, aby sa mohla zúčastniť európskych volieb, uvádza tlačová správa ALDE.

„Žijeme v paneurópskej demokracii“, povedal Graham Watson, šéf frakcie ALDE „Všetci by mali byť tolerovaní, pokiaľ rešpektujú základné pravidlá pri financovaní strany. Trh pre euroskeptické hlasy sa stáva veľmi súťaživý, ale prítomnosť Libertas by mohla zvýšiť záujem verejnosti o európske voľby a prinúť tých, čo sú za Európu, aby boli lepšie organizovaní pri obhajobe EÚ a jej aktuálnej inštitucionálnej reformy“, uvádza Watson.