Belohorská chce o Mlynkoch informovať v EP

Podľa Belohorskej v obci Mlynky (maďarský názov obce znie Pilisszentkereszt) došlo v poslednom období “k výraznému zhoršeniu komunikácie medzi predstaviteľmi obce a slovenskou samosprávou, ktoré vyvrcholilo kauzou Slovenský dom”. Belohorská sa po stretnutiach so starostom obce a predsedníčkou slovenskej samosprávy rozhodla pripraviť správu, s ktorou oboznámi poslancov podvýboru EP pre ľudské práva. 

Prvá medializácia tamojšieho sporu prišla po tom, ako na návrh starostu miestni poslanci rozhodli, že kancelária slovenskej menšinovej samosprávy a Združenia Pilišských Slovákov sa má vysťahovať z priestorov tzv. Slovenského domu. Mlynky sú jediná obec v Maďarsku, kde sa viac ako polovica obyvateľstva, až 54 percent, hlási k slovenskej národnosti. Spolunažívanie Slovákov a Maďarov je podľa miestnych obyvateľov v princípe dobré.

Miestnym Slovákom údajne prekáža, že v obci sa v slovenskej národnostnej škole slovenský jazyk vyučuje len v rámci hodín pre cudzí jazyk a všetky ostatné predmety sa učia v maďarskom jazyku. Obecný časopis a internetová stránka obce, ktorý mali v minulosti aj slovenskú mutáciu dnes sú len v maďarčine a miestny kňaz vykonáva svoju pastoračnú prácu len v maďarskom jazyku.

Podľa Belohorskej “je zarážajúce, že v jednom z členských štátov EÚ je možný tak laxný prístup k právam a potrebám národnostných menšín”.

Maďarská strana uznala, že postup, ktorý zvolilo vedenie mesta nebolo štastné, no nepovažuje to za dôvod na spor medzi Slovenskom a Maďarskom.

Prípadom sa zaoberaj aj maďarský ombudsman Ernö Kállai, starostu obce navštívil i slovenský veľvyslanec v Maďarsku Juraj Migaš. Predsedníčka slovenskej samosprávy Marta Demjénová po stretnutí s prezidentom Maďarskej republiky Lászlóm Sólyomom, ktorý tiež obec navštívil, povedala, že slovenské organizácie zatiaľ zostávajú v Slovenskom dome mali by sa však so starostom a ďalšími organizáciami dohodnúť na využívaní kancelárií.