Britský europoslanec dourážal „prezidenta EÚ“

Známy enfant terrible Európskeho parlamentu a britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) sa 24. februára uchýlil k osobnému útoku na Hermana Van Rompuya, predsedu Európskej rady.

Podľa Faragea, keď EÚ menovala svojho prvého „prezidenta“ minulý november, mala to byť „veľká globálna osobnosť“ a „politický líder 500 miliónov ľudí“, ktorý si zaslúži vyšší plat ako má Barack Obama.

„Obávam sa ale, že jediné, čo sme dostali ste vy“, povedal Farage priamo hľadiac na 62-ročného sivovlasého Belgičana v okuliaroch.

„Nechcem byť drzý ale viete, naozaj máte charizmu vlhkej handry a ten výzor (…) bankového úradníka“, zakričal Farage provokovaný inými europoslancami.

Takýto slovný útok je síce bežný v britskej politike, v europarlamente k nemu ale dochádza zriedka. Sčasti je to prevládajúcim pro-európskym konsenzom a sčasti tým, že rokovacích jazykov je až 23 a všetky vstúpenia sú prekladané cez tlmočníkov do všetkých jazykov.

„Je toto európska demokracia?“, položil si Farage rečnícku otázku. „Vyzerá to, tak, že sa vám hnusí už len koncept existencie národných štátov. To je možno preto, že pochádzate z Belgicka, čo je do veľkej miery vlastne nie je ani krajina“.

Médiá sa vo všeobecnosti striedajú pri dvoch charakteristikách Hermana Van Rompuya. Pre niektorých neoplýva charizmou a pre iných je zase šikovný v hľadaní kompromisov.

Niektorí poslanci žiadali predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka, aby Faragea vypol, Poliak ale čakal, kým Farage skončí, aby na neho reagoval: „Na začiatku ste povedali, že nechcete byť drzý. Chcel by som Vás požiadať, aby ste sa tohto držali“.

Van Rompuy si vystúpenie vypočul bez reakcie, so zamračenou tvárou.

UKIP skončila vo voľbách do Európskeho parlamentu v Británii tretia, ešte pred labouristickou stranou.