Bulharské sestry a palestínsky lekár v EP

Krátka správa

Pozvanie malo byť vyjadrením podpory pre týchto ľudí. Po deviatich rokoch väzenia sa každý z nich snaží viesť normálny život, čo sa však častokrát ukazuje ako neľahká úloha. Pöttering povedal, že EP stál na ich strane počas celého „nespravodlivého procesu“. Počas svojej návštevy sa zdravotníci postupne stretli s predstaviteľmi politických frakcií v EP.

Že boli zdravotníci počas svojho uväznenia mučení, tak ako to sami opisujú, priznal aj syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfiho Sajf al-Islam. Palestínsky lekár Ašraf Džuma al-Hadžúdž si to, čo ich všetkých stretlo vysvetľuje tak, že boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Líbya podľa jeho názoru potrebovala niekoho, kým by mohla zastrieť svoju účasť na atentáte na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie.

Týmto ľudom je v zásade jedno, kto si prisvojuje akú zásluhu na ich prepustení, hlavne, že je to všetko za nimi. O ich príbeh už prejavili záujem aj filmoví tvorcovia, jedna z bulharských sestier napísala knihu. Ašraf Džuma al-Hadžúdž naznačil, že podnikne právne kroky proti Líbyii. Pre český denník Mladá Fronta Dnes na otázku, či nepodpísal vyhlásenie, že od líbyjskej strany po prepustení nebude požadovať žiadne odškodné povedal: „Asi áno, ale tam som podpísal aj oveľa horšie veci.“

Zdravotníci boli v Líbyi väznení od roku 1999 na základe obvinenia, že úmyselne nakazili vírusom HIV/AIDS pacientov v detskej nemocnici v Benghází. V tejto súvislosti poslanci EP v januári 2007 pomerom hlasov 567:1:7 prijali uznesenie, v ktorom ostro odsúdili rozsudok trestu smrti a vyzvali prezidenta Kaddáfiho na ich okamžité prepustenie.