Cena Andreja Sacharova oslavuje 20 rokov

Vernisáž – prierez 20 rokmi oceňovania

Pri príležitosti okrúhleho výročia usporiadala Informačná kancelária Európskeho parlamentu v Slovenskej republike v Európskom informačnom centre na bratislavských Palisádach vernisáž s témou „Sacharovova cena – 20 rokov podpory slobody myslenia“. Podobnú výstavu odhalili včera, 11. 12., aj v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici.

Tohtoročný víťaz je vo väzení, po cenu nepríde

Tohtoročným laureátom ceny Andreja Sacharova za slobodu myslenia sa stal čínsky disident Chu Ťia. Celá plejáda jeho aktivít v oblasti ochrany ľudských práv presvedčila EP, aby mu cenu udelil v konkurencii osobností ako tibetský dalajláma a konžský opát.

Budúci týždeň v utorok sa v Bruseli zídu všetci doterajší žijúci laureáti Sacharovej ceny a o deň neskôr prebehne ceremoniál odovzdávania samotnej ceny za rok 2008. Chu Ťia si ju ale prebrať nepríde, pretože je toho času vo väzení. Bol odsúdený na 3 a pol roka väzenia za „podvracanie štátnej moci“.

Vyštudovaný informatik sa sprvu angažoval v boji za práva ľudí chorých na AIDS na čínskom vidieku, žiadal vyšetrenie masakru na námestí Nebeského pokoja a odškodnenie pozostalých po obetiach. Aktívny je aj v komunite tzv. kyberdisidentov – blogerov, ktorí upozorňujú na represívne správanie komunistického režimu.

Kritika mocných

Ako povedal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu, Róbert Hajšel, udelenie Sacharovovej ceny za rok 2008 Chu Ťiaovi je „znakom toho, že Európsky parlament sa nebojí kritizovať ani hospodárske veľmoci ako je Čína“. „Dokonca sa nebojí kritizovať situáciu v oblasti ľudských práv vo vyspelých krajinách, napríklad v USA“, doplnil Hajšel. Európsky parlament zriadil v minulosti dočasný výbor, ktorý bol poverený prešetriť aktivity americkej vlády na európskom území v súvislosti s nelegálnym zadržiavaním a únosmi osôb podozrivých z terorizmu.

Záborská: Na gestá bol priestor počas olympiády

Na vernisáži sa zúčastnila a vystúpila aj europoslankyňa Anna Záborská (EPP-ED), ktorá okrem toho, že predsedá výboru EP pre práva žien a rodovú rovnosť, je tiež členkou výboru pre rozvoj, ktorý spolu s výborom pre zahraničné veci vyberá troch finálnych kandidátov na ocenenie. Voľbu potvrdzuje Konferencia predsedov politických skupín EP, ktorej členom je zase slovenská europoslankyňa Irena Belohorská.

Záborská otvorene povedala, že svoj hlas dala konžskému opátovi Apollinaireovi Malu Malu z Konžskej demokratickej republiky (KDR). Je predsedom nezávislej volebnej komisie KDR. Ako sa uvádza v nominácii: „V priebehu konferencie v Goma jeho úsilie o dialóg pre prevážilo nad násilím. Celý život využíval svoje skúsenosti a nadobudnuté poznatky pri presadzovaní mierových a demokratických zásad“. Hoci Záborská uznáva zásluhy čínskeho disidenta, myslí si, že ak chcel Európsky parlament, resp. EÚ dať Číne jasný odkaz, čo si myslí o tom, ako sa režim stavia k ochrane ľudských práv, mala na to jedinečnú príležitosť počas olympiády v Pekingu. Pritom práve na tejto olympiáde sa  zúčastnilo najviac hláv štátov a vlád. „Je to smutné“ zhodnotila Anna Záborská.

Na druhej strane, „až ma mrazí v chrbte keď sa povie Konžská demokratická republika, a pritom vidíme, ako sa tam používa násilie“, podelila sa o názor Záborská. Organizácia spojených národov nedávno oficiálne požiadala Európsku úniu o vojenskú pomoc pri zásahu v tejto africkej krajine, ktorou zmieta občianska vojna a vysídlených zo svojich domovov bolo v dôsledku bojov už štvrť milióna ľudí.

„V jeho svete [opáta Apollinairea Malu Malu, pozn red.] je Sacharovova cena niečo obrovské“, zdôvodnila Záborská svoju voľbu a dodala, že tým nechce povedať,  že Chu Ťiaovi ocenenie nepomôže. Dodala, že dúfa, že odovzdaním Sacharovovej ceny neskončí boj EÚ za ľudské práva v Číne a že sa tieto aktivity „nebudú filtrovať cez ekonomické záujmy“.

Čínska vláda v každom prípade ostro protestovala proti tomu, že EP udelil cenu osobe, ktorú režim považuje za „kriminálnika“. Vzťahy medzi Bruselom a Čínou sú vôbec na bode mrazu, po tom čo Peking zrušil summit EÚ- Čína v reakcii na odhlásené stretnutie francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkoyzho s dalajlámom, ďalším z trojice nominovaných na tohtoročnú cenu Andreja Sacharova.

Sloboda slova

Záborská pripomenula na vernisáži v EIC i slová Ingrid Betancourt v Európskom parlamente. (Jej kandidatúra na Sacharovovu cenu bola stiahnutá). „Hovorila o obrovskej devíze slobody slova“ a o tom, že by sme mali hovoriť za tých, ktorí sami nemôžu hovoriť. Za uväznených a zadržiavaných na celom svete“, zopakovala slová bývalej kolumbijskej političky, ktorá strávila osem rokov väznená teroristami v kolumbijskom pralese.

Súčasťou vernisáže bol aj kvíz pre prítomných študentov z gymnázia v Pezinku a strednej elektro-technickej školy v Bratislave, v ktorom tri trojčlenné družstvá testovali z vedomostí o Sacharovovej cene. Rozhodla až rozstrelová otázka,  z ktorej krajiny pochádza laureátka ceny Andreja Sacharova z roku 1990, Aung San Suu Kyi.

„Vy ako mladí ľudia si asi ani neuvedomujete, že žijete v slobodnej a demokratickej spoločnosti, že môžete slobodne kritizovať režim, ktorý tu je a nič sa vám nemôže stať“, povedal študentom Róbert Hajšel. „Želám Vám, aby ste sa nedožili toho, aby Vám niekto zavrel ústa“, zapriala stredoškolákom Záborská.Článok bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku