Česká pravica zostáva u ľudovcov

 

Krátka správa

Správu verejne potvrdil vedúci českej delegácie europoslancov z ODS Jan Zahradil 10. júla. „Rozhodli sme sa odložiť našu účasť na dlho pripravovaných rokovaniach o novej eurorealistickej frakcii v Európskom parlamente, aby sme predišli kolízii s rokovaniami o novej českej vládnej koalícii,“ uviedol Zahradil pre denník MF Dnes.

Podľa Zahradila nejde o ústup „od našich autonomistických priorít, ale o vyjadrenie našej zodpovednosti”. „Samotný projekt novej parlamentnej frakcie si nezaslúži, aby ho zatienili národné politické udalosti,” dodal europoslanec.

Pre britských konzervatívcov je to však úder pod pás, pretože ODS považovali za jedného z kľúčových partnerov, s ktorým by mohli opustiť Skupinu Európskej ľudovej strany – Európskych demokratov (EĽS-ED), najväčšiu politickú frakciu v Parlamente, ktorú niektorí vnímajú ako federalistickú a v rozpore s európskou politickou líniou britských Toryovcov.

Odchod z EĽS-ED bol jedným z predvolebných sľubov lídra Toryovcov Davida Camerona ešte pred zvolením na predsednícky post.

Česká ODS zmenila názor po svojom formálnom víťazstve v júnových parlamentných voľbách, ktoré skončili politickým patom kvôli príliš tesnému rozdeleniu hlasov medzi víťazov a opozíciu, tvorenú sociálnymi demokratmi a komunistami.

Potenciálny český premiér Mirek Topolánek naznačil, že plány na vstup do euroskeptickej frakcie by sa mohli zrealizovať po najbližších voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009.