Česká pravica zvíťazila o chlp

voľby

 

Pozadie

Po poslednom sčítaní hlasov sa na vrchole tabuľky volebných výsledkov umiestnila Občianska demokratická strana (ODS) so ziskom 35,4% hlasov, nasleduje súčasná vládna Česká sociálnodemokratická strana (ČSSD) s 32,3% hlasov, Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) s 12,8% hlasov, Kresťanská a demokratická únia – Československá ľudová strana (KDU-ČSL) so 7,2% hlasov a Strana zelených so 6,3% hlasov.

K urnám prišlo približne 64,5% Čechov.

Otázky

Výsledkom volieb je rozdelenie hlasov na polovicu medzi pravicovými a ľavicovými stranami, so ziskom presne sto poslaneckých kresiel na každej strane. Objavili sa pochybnosti o šanciach ktoréhokoľvek zo straníckych lídrov na zostavenie kabinetu, podľa analytikov z volieb vzišiel politický pat.

Voľbám predchádzala kampaň, sústredená okolo dvoch lídrov najväčšej stredoľavej a stredopravej strany, plná vzájomných obvinení z korupcie.

Krátko po voľbách šéf sociálnych demokratov (ČSSD) a doterajší premiér Jiří Paroubek vyhlásil, že výsledky by mal preskúmať súd, odvolávajúc sa na predvolebné „nactiutŕhačské“ útoky na svoju osobu zo strany konzervatívcov.

Vyhlásenie vyvolalo ostrú reakciu zakladateľa ODS, českého prezidenta Václava Klausa, ktorý uviedol, že „je šokovaný“ skutočnosťou, že „demokraciu a výsledky slobodných volieb by mali byť spochybňované“ a „malo by byť opovrhované hlasmi občanov“.

Líder ODS Mirek Topolánek však trvá na tom, že nemá v úmysle vylúčiť sociálnych demokratov z koaličných rokovaní, a naznačil možné zostavenie „veľkej koalície“ podobne ako v susednom Nemecku. Veľká koalícia by mala jasnú väčšinu, pretože ODS disponuje 81 a ČSSD 74 kreslami v 200-člennom parlamente krajiny.

Jiří Paroubek však povedal, že svojim straníckym kolegom odporučí odchod do koalície a zatiaľ nie je jasné, či jeho radu príjmu, alebo budú súhlasiť s vytvorením koalície s ODS.

Víťazní konzervatívci prisľúbili zníženie daní a reformu zdravotníctva a dôchodkového systému – tieto dve politické témy dominovali celej ich kampani.

Česká európska politika sa v predvolebných diskusiách neobjavila, napriek výrazným rozdielom medzi postojmi oboch strán. Konzervatívci pokračujú v euroskeptickej tradícii svojho zakladateľa Václava Klausa a sú proti akýmkoľvek pokusom o oživenie euroústavy. Zástupcovia ODS v Európskom parlamente zvažujú odchod z Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorú vnímajú ako federalistickú, a vytvorenie novej parlamentnej frakcie spolu s britskými konzervatívcami. Podľa pozorovateľov však bude česká ODS vo vláde menej konfrontačná, ako počas svojho pôsobenia v opozícii.

Pozície

Podľa slovenského politológa Miroslava Kusého budú mať české voľby dopad aj na kampaň slovenských lídrov: „Pretože budú argumentovať českými voľbami. Na jednej strane to bude pre Dzurindu a reformátorov úspech, budú sa odvolávať, že aj českí voliči sa rozhodli týmto krokom, a na druhej strane zrejme aj Fico bude musieť zmeniť rétoriku, pokiaľ ide o vzťah k českým voľbám, on počítal s Paroubkom v kampani,“ uviedol Kusý pre agentúru TASR.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš považuje výsledky volieb v ČR za pozitívny výsledok v tom, že nezvíťazila ČSSD, ktorá podľa neho stavila na očierňovanie Slovenska a „robila politiku, ktorá mala zhoršiť vzťahy medzi oboma krajinami“.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar považuje v súvislosti s výsledkami volieb z hľadiska prospechu a stability pre ČR za najlepšie riešenie kompromis medzi ODS a ČSSD. „Z hľadiska toho, čo pomôže štátu, vychádza mi kompromis ODS a ČSSD, bez ohľadu na to, čo ich rozdeľovalo,“ povedal.

Podpredseda KDH Martin Fronc pozitívne hodnotí víťazstvo českej pravice v parlamentných voľbách. Ako však uviedol pre agentúru SITA, v ČR vznikla patova situácia, po ktorej nebude jednoduché zostaviť vládu. „Je tiež zrejmé, že česká sociálna demokracia nezvláda porážku vo voľbách,“ dodal Fronc.

Predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico podľa denníka SME považuje patový výsledky českých volieb za signál, že občania Českej republiky odmietli cestu krajných pravicových reforiem po vzore Slovenska, ako im to sľubovala ODS.

Podpredseda Smeru – sociálnej demokracie a europoslanec Vladimír Maňka (SES) verí, že českí sociálni demokrati budú aj v novej českej vláde. „Niekedy občania nedocenia, čo sa deje z hľadiska vývoja a sociálnych istôt. Pre nás je Česká republika príkladom,“ uviedol pre agentúru SITA.