Chorvátsko chce do EÚ v roku 2010

Rok 2008 je „rozhodujúcim rokom vo veci úsilia o splnenie požiadaviek pre členstvo“, povedal Gordan Jandrović, chorvátsky minister zahraničia. Uzatvorenie dvoch hodnotiacich kapitol očakáva v apríli, zvyšok by mal byť uzatvorený do konca trvania Slovinského predsedníctva.

Ak splní Chorvátsko predvstupové kritériá do júna 2008, do EÚ by mohlo vstúpiť v roku 2010, myslí si komisár Olli Rehn, zodpovedný za rozširovanie. Dodal: „Chorvátsko má dobré vyhliadky pre pokrok, ale rovnako aj veľa práce pred sebou“. Krajina musí prijať niekoľko reforiem v oblasti spravodlivosti, verejnej správy a boja proti korupcii.

Ak sa Chorvátsku nepodarí splniť predvstupové kritériá do júna 2008, Rehn sa obáva posunutia celého časového harmonogramu. V takom prípade by bolo „takmer nemožné dosiahnuť“ uzatvorenie zvyšku prístupového procesu v roku 2009, varoval.

„Bude to ťažká práca, ale verím, že do roku 2010 budeme pripravení“, uzavrel komisár pre rozširovanie. Jandrović mu odpovedal: „Sme pripravení tak konať a budeme tak konať“.

Olli Rehn a Gordan Jandrović hovorili o prístupovom procese Chorvátska na spoločnej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 7. apríla 2008. Počas nej vystúpili v prospech členstva Chorvátska v EÚ aj ďalší panelisti:

  • Matjaž Šinkovec, štátny tajomník slovinského Ministerstva zahraničia, vyzval kandidátsku krajinu, aby "urýchlene postupovala" smerom k splneniu nevyhnutných požiadaviek.
  • Európsky poslanec Ingo Friedrich (EPP-ED, DE) poukázal na skutočnosť, že počas uplynulého týždňa dostalo Chorvátsko na summite NATO v Bukurešti pozvánku vstúpiť do Aliancie. "Zdá sa mi logické, že by sa malo taktiež pripojiť k EÚ", dodal.

Poslanci EP hlasovali o hodnotiacej správe Chorvátska za rok 2007 9. apríla. Slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská (EPP-ED) v rozprace uviedla, že „bez vstupu krajín juhovýchodnej Európy do Únie nie je možné hovoriť o úspechu európskej integrácie“.

Informovala tiež, že na základe jej otázky predloženej Rade, týkajúcej sa hraničných sporov medzi Slovinskom a Chorvátskom, ju Rada informovala o schválení nového prístupového partnerstva s Chorvátskom, ktorého uplatňovanie je hlavným predpokladom pokroku v negociačnom procese.