Čo spája nacionalistov?

Krátka správa

„Porušovanie zákonov sa stalo pre Rumunov spôsobom života. Nejde pritom o malé zločiny, ale o hrozné zločiny – také, z ktorých vám naskakuje husia koža”, povedala pre rumunské noviny Alessandra Mussolini, poslankyňa Skupiny pre identitu, tradíciu a zvrchovanosť (ITS).

Kvôli tomuto vyhláseniu chcú rumunskí europoslanci zo strany Väčšie Rumunsko z frakcie nacionalistov vystúpiť. Ako dôvod uvádzajú “xenofóbny prístup” Mussoliniovej. Stranu väčšie Rumunsko vedie Corneliu Vadim Tudor, ktorý vyhlásil, že mu komentáre tejto dámy pripomínajú jej strarého otca – fašistického talianskeho diktátora Benita Mussoliniho. Sám je pri tom často obviňovaný z xenofóbie a anitisemitizmu.

Skupina pre identitu, tradíciu a zvrchovanosť vznikla v Európskom parlamente v januári 2007, po tom, čo Rumunsko a Bulharsko vstúpili do EÚ. Päť rumunských europoslancov sa pridalo k skupine podobne nacionalisticky orientovaných zástupcov, čím skupina splnila podmienku 20 členov na to, aby bola oficiálne uznaná za frakciu a dostávala z rozpočtu európskeho parlamentu finančnú podporu. Členmi ITS sú nacionalistické, proti-imigračne naladené a euroskeptické strany a politici.

Nepomohlo ani lobovanie predsedu skupiny ITS, Francúza Bruna Gollnischa a vyhlásenie, v ktorom v mene celej skupiny vyjadril úctu “rumunskému ľudu, dedičovi dve tisíc rokov starej úžastnej histórie a dáckej, latinskej a gréckej civilizácie.” Vo vyhlásení sa ďalej píše, že skupina ITS rozlišuje medzi delikventmi a celým Rumunským národom.

Mnohí predpovedali strane už pri jej vzniku, že sa stane obeťou vnútorných rozporov. Líder socialistickej skupiny  v Európskom parlamente Martin Schulz situáciu komentoval slovami: “ITS sa stala obeťou vlastnej filozofie”. Ak Rumuni skupinu naozaj opustia, bude sa musieť rozpustiť a jej poslanci opäť pôsobiť ako nezaradení.

Celý incidident vznikol ako reakcia na minulotýždňové udalosti z Ríma, kde rumunský občan rómskeho pôvodu brutálne znásilnil a zavraždil manželku dôstojníka talianskeho námorníctva.