Cohn-Bendit navrhuje Barrosovi lepšie uplatnenie

Takéto riešenie by bolo podľa Cohn-Bendita „perfektným kompromisom“ a "zachránilo by to tvár" Európskemu parlamentu ako aj hlavám štátov a vlád.

Parlament demonštroval svoju silu tým, že odložil potvrdenie nominácie Barrosa na čele Komisie. Podporovatelia Barrosa sa obávajú, že odklad by mohol priniesť konkurenciu do súboja o predsedníctvo EK, pretože bude tiež treba rozhodnúť o obsadení ďalších dvoch vrcholových postov podľa Lisabonskej zmluvy – stáleho predsedu Európskej rady a šéfa zahraničnej politiky EÚ. 

Socialisti aj stredo-pravá EPP priznali, že by sa mohli do septembra objaviť noví kandidáti.

Cohn-Bendit na nedávnom stretnutí s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym vyhlásil, že Barroso "nie je správnym mužom na správnom mieste v čase krízy". Líder francúzskej  ‘Europe Ecologie’ tvrdí, že Barroso nie je silný líder schopný riadiť kolégium komisárov.

"Vždy keď je tu konflikt predstiera, že ho nevidí a čaká kým sa situácia upokojí“, citovali ho médiá.

Pre stanicu Euronews včera povedal, že lepšími kandidátmi by boli bývalý nemecký minister zahraničých vecí za Zelených Joschka Fischer alebo dánsky predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rassmusen.

Spomenul ale aj ďalšie mená – lídra frakcie liberálov EP Guy Verhofstadta, bývalú vysokú komisárku OSN pre ľudské práva z Írska Mary Robinson, bývalého írskeho komisára Chrisa Pattena a bývalého talianskeho komisára Maria Montiho.