Črtá sa zloženie novej slovenskej vlády

fico, smer

 

Pozadie

Líder strany Smer – Sociálna demokracia Robert Fico 28. júna oznámil, že jeho strana vytvorí novú vládu s nacionalistickou Slovenskou národnou stranou (SNS) a Ľudovou stranou – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) bývalého premiéra Mečiara. Smer bude mať v novej vláde premiéra a 10 ministrov, SNS obsadí tri a HZDS dve ministerské kreslá. Posty troch zo štyroch podpredsedov vlády zrejme dostane opozícia. Vladimír Mečiar ani Ján Slota kreslo v budúcej slovenskej vláde nedostanú, budú pôsobiť len ako radoví poslanci. Nová vládna koalícia bude mať v parlamente 85 kresiel zo 150.

Pravdepodobné zloženie budúcej slovenskej vlády (podľa denníka SME):

ministerstvo/strana (nominant)

SMER

SNS

ĽS – HZDS

premiér

Robert Fico

 

 

podpredseda pre európske záležitosti, práva a menšiny

Imrich Tóth (ex-SDĽ)

 

 

minister financií

otvorené, zrejme nečlen Smeru

 

 

minister hospodárstva

Pavol Paška

 

 

minister zahraničných vecí

Ján Kubiš (bývalý generálny tajomník OBSE)

 

 

minister vnútra

?

 

 

minister obrany

Robert Kaliňák

 

 

minister kultúry

Marek Maďarič/ Dušan Čaplovič

 

 

minister zdravotníctva

Ivan Valentovič (šéf Spoločnej zdravotnej poisťovne)

 

 

minister dopravy

Ľubomír Vážny

 

 

ministerka práce

Viera Tomanová

 

 

minister školstva

 

Ján Mikolaj (ex-HZDS, Žilinská univerzita)/Vladimír Čečot (UK)

 

minister výstavby

 

?

 

minister životného prostredia

 

?

 

minister spravodlivosti

 

 

Štefan Harabin

minister pôdohospodárstva

 

 

Miroslav Jureňa

Zdroj: www.sme.sk

Otázky

Nová vláda sa zhodla na koaličnom programe, ktorý podľa Fica „umožní Slovensku stať sa moderným sociálnym štátom“. Budúci premiér oznámil, že Slovensko dodrží svoje záväzky voči EÚ a NATO a prisľúbil, že Slovensko zavedie euro podľa plánu v roku 2009.

Koalícia však zrejme oslabí niektoré liberálne reformy, zavedené predchádzajúcou vládou Mikuláša Dzurindu.

Pozície

Budúci premiér Rober Fico uviedol: „Chceme rešpektovať kritériá Maastrichtu. Nemôžeme prijímať rozhodnutia, ktoré by významne ohrozovali finančnú stabilitu štátu.“

Líder SNS Ján Slota je presvedčený, že budúci koaliční partneri sú si programovo blízki a vláda bude stabilná.

Podpredseda HZDS Viliam Veteška považuje účasť HZDS na novej vláde za „veľký záväzok“. Verí aj v prijatie HZDS do Európskej ľudovej strany, ktoré podľa neho doteraz blokovali slovenské ľudové strany.

Strana európskych socialistov (SES) vyjadrila svoje obavy zo zloženia novej slovenskej koalície. Jej predseda Poul Nyrup Rasmussen v liste, adresovanom Robertovi Ficovi, uviedol: „Zloženie koalície vzbudzuje veľké obavy, čo sa týka rešpektovania ľudských práv, najmä práv národnostných menšín, ako aj záväzkov voči demokracii, Európskej únii a európskym hodnotám a politikám.“

Hovorca SES Armin Machmer podľa správ televízie TA3 vyhlásil: „Účasť nacionalistov vo vláde v nás vyvoláva skepticizmus. Len s veľkými ťažkosťami si dokážeme predstaviť ako takáto vláda môže garantovať sociálno-demokratickú politiku.“

Podľa českého socialistického europoslanca Libora Roučka SES v prípade účasti SNS v slovenskej vládnej koalícii hrozí oslabenie pozície slovenskej sociálnej demokracie.

Fico na tieto varovania reagoval vyhlásením, že nová vláda bude „proeurópsky orientovaná“ a bude „rešpektovať status quo v oblasti národnostných menšín.“ Podľa Fica to bude „dobrá vláda“.

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka (SES) tvrdí, že „Európski socialisti nemajú, a ani nemali v úmysle zavádzať akékoľvek sankcie voči strane SMER-SD kvôli vytvorenej vládnej koalícii. Senzačné správy o prerušovaní spolupráce, či vylúčení SMER-u boli od začiatku nepotvrdenými domnienkami.“ „Na budúci týždeň sa predseda strany SMER-SD Robert Fico v Štrasburgu osobne stretne s vedením frakcie,“ dodal Maňka.

Poslanec európskych sociálnych demokratov informoval, že v novej vláde bude mať SMER-SD rozhodujúce slovo a táto vláda bude realizovať dôslednú sociálnodemokratickú a proeurópsku politiku.

Novou slovenskou vládou nie je nadšená ani konzervatívna frakcia v Európskom parlamente (EĽS-ED). Jej predseda Hans-Gert Pöttering vyjadril znepokojenie najmä nad účasťou SNS, známej doma i v zahraničí svojim xenofóbnymi a ultranacionalistickými postojmi k etnickým menšinám (predovšetkým Maďarom a Rómom), v budúcej vláde. Skupina EĽS – ED v EP zároveň ostro odsúdila útoky volebného víťaza – strany Smer – voči reformám, úspešne zavedenými doterajšou vládou Mikuláša Dzurindu. „Slovensko musí pokračovať vo svojej európskej ceste, a vychádzať z hodnôt, ktoré implementovalo a presadzovalo počas posledných úspešných ôsmich rokov.“

Nasledujúce kroky:

  • Definitívne zloženie novej vlády by malo byť známe do 12. júla.

  • Robert Fico by mohol byť inaugurovaný do funkcie premiéra začiatkom augusta.