Csáky: Európsku politiku diktujú prevádzači

zdroj: Európsky parlament

Prevádzači sa podľa neho grupujú z európskeho, afrického a ázijského podsvetia, ale možno aj zo strany niektorých tajných služieb.

„Myslím si, že nie je dobré, keď sa niekto takto snaží destabilizovať spoločnosť v Európe. A nemyslím tým len na podsvetie, nebol by som prekvapený, keby sa raz ukázalo, že za organizovanou migráciou boli aj niektoré tajné služby,“ povedal pre TABLET.TV europoslanec Pál Csáky (SMK, EĽS).

Plány európskych inštitúcií, ktoré chceli problém riešiť relokáciou utečencov do rôznych krajín Európskej únie na základe kvót, označil za byrokratické a naivné.

„Dokument, čo predložili do Európskeho parlamentu, bol typický byrokratický dokument, ktorý niekto napísal pri písacom stole v miestnosti, kde bolo asi málo kyslíka. Závažné problémy sa snažil riešiť tak, že chcel 20.000 alebo 30.000 migrantov rozdeliť po krajinách Európskej únie. Vlaňajšie čísla pritom hovoria, že v Európskej únii bolo podaných 570.000 žiadostí (o azyl),“ poznamenal Csáky.

„Okrem toho, systém kvót nikdy nemôže fungovať. Cieľom migrantov je dostať sa do Európy, ale Európa pre nich znamená na 70 percent Nemecko, prípadne Francúzsko, Veľkú Britániu, možno Švédsko. A nič viac. Ak ich umiestnite u nás, o týždeň, dva alebo tri aj tak odídu,“ dodal.

Podľa Csákyho časť migrantov skutočne uteká pred prenasledovaním vo svojich domovských krajinách postihnutých vojnou. Tí majú, prirodzene, právo na azyl a ochranu. Väčšinou však ide o ekonomických migrantov, ktorých sem zlákali často nereálne sľuby prevádzačov.

Migranti sa sem potom snažia dostať na falošné pasy, v Istanbule sa podľa Csákyho dajú kúpiť za 2000 až 10.000 eur. Alebo si pravé doklady pošlú na poštu v mieste určenia v Európe a dostať sa tam pokúšajú bez dokladov. „Až 80 percent ľudí, ktorí prídu do Európy cez Turecko a dostávajú európske víza, nemá žiadne doklady,“ poznamenal Csáky.

„Tým ľuďom sľúbia, že tu dostanú byt, sociálne dávky… Tak idú a riskujú vlastné životy. Je to nečestné, neférové a treba na to udrieť,“ povedal Csáky, podľa ktorého by Európska únia mala proti prevádzačským sieťam zasiahnuť koordinovane.

„Európsku politiku diktujú prevádzači. Možno africké alebo africko–ázijské podsvetie. Talianska tajná služba má už mesiace výsledky odpočúvania, odpočúvali rozhovory talianskej a etiópskej mafie. V Európskom parlamente jeden z vedúcich predstaviteľov Europolu povedal, že niektoré národné tajné služby skôr dajú informácie Američanom ako susednej krajine,“ upozornil.

Preto je podľa neho potrebná koordinácia riešenia problému s migrantmi na úrovni únie. „V EÚ máme rôzne organizačné zložky, prečo by sme takýto tím nemohli vytvoriť pre túto oblasť. Nemusí to byť eurokomisár, môže to byť splnomocnenec, ktorý bude každý mesiac referovať Európskej rade,“ povedal Csáky.

„Treba mu dať peniaze. Značný balík peňazí. Ale stále je to humánnejšie, efektívnejšie, rozumnejšie a dokonca aj lacnejšie zužitkovať to v Afrike. To znamená pomôcť im v tých oblastiach, odkiaľ pochádzajú,“ uzavrel.

Csáky sa v diskusii vyjadril aj k situácii v Maďarsku, ktoré je ako tranzitná krajina pod výrazným migračným tlakom. „Vítam, že maďarská vláda je aktívna. Asi im nič iné neostáva. Ale sú tam aj niektoré nesympatické vyhlásenia typu: Nikoho sem nepustíme. To sa, samozrejme, ani nedá. Mohli by to robiť elegantnejším spôsobom,“ poznamenal.

Zábrany, ktoré Maďarsko stavia proti migrantom na hraniciach so Srbskom, považuje Csáky skôr za nutné zlo. „Vopred každý vie, že maďarský plot nebude fungovať ideálne, každý plot sa dá obísť alebo prestrihnúť. Ale môže to mať psychologický efekt,“ povedal.

Slovenský postoj k migrantom akceptuje, očakával by však viac solidarity so zvyškom únie a nesúhlasí so spôsobom, akým vláda komunikovala ubytovanie azylantov z Rakúska v Gabčíkove.

„Umiernené stanovisko slovenských orgánov celkovo nehodnotím negatívne,“ povedal.

„V Gabčíkove je ten problém, že tak ako v komunizme proste dostali nariadenie zo strany vlády, že to bude takto a koniec. Samozrejme, že tomuto sa každý demokrat bráni,“ poznamenal Csáky.

Stanovisko Slovenskej národnej strany, ktorá obyvateľov Gabčíkova podporila, hodnotí Csáky pragmaticky. „Neverím úprimnosti tejto hry SNS, určite sa tým chceli dostať do médií a prezentovať inú tvár. Ale akýkoľvek pozitívny moment je prijateľnejší ako vyvolávanie napätia,“ povedal europoslanec za SMK.

EurActiv.sk/TASR