Ďalšia Nobelova cena za mier pre EÚ?

Zdroj: EK

Podľa informácií nemeckého denníka Die Welt a tlačovej agentúry DPA navrhla socialistická frakcia Európskeho parlamentu na Nobelovu cenu mieru šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, ako aj premiérov Srbska a Kosova, Ivicu Dačiča a Hashima Thačiho.

Informáciu potvrdil šéf skupiny Socialistov a demokratov v EP, rakúsky europoslanec Hannes Swoboda.

Podľa jeho slov trojica nominovaných prispela vďaka dohode z apríla 2013 k podstatnému kroku na ceste k riešeniu konfliktu okolo Kosova. „Mnohí to dlhý čas považovali za nemožné,“ vysvetľuje Swoboda.

Udelenie ceny trojici spomínaných osobností by „nebolo iba ocenením ich zásluh o normalizáciu vzťahov, ale navyše aj motiváciou pre dosiahnutie trvalého mieru medzi Srbskom a Kosovom“, dodáva Swoboda. Pripomína aj príspevok pre stabilitu regiónu.

(Rozhovor s kosovským ministrom zahraničných vecí po podpsie dohody nájdete tu.)

Nominácie sa nezverejňujú

Lehota pre podanie nominácií na Nobelovu cenu mieru vypršala 1. februára. Nobelov výbor rozhodne v októbri, slávnostný ceremoniál odovzdávania sa koná spravidla v decembri.

Nomináciu môžu podávať len špecifické kategórie ľudí – spravidla poslanci, členovia vlád, členovia medzinárodných súdov, akademici, laureáti Nobelovej ceny, aktívni a bývalí členovia Nobelovho výboru a jeho poradcovia.

Mená nominovaných, ani ďalšie informácie z nominácie sa nezverejňujú po dobu 50 rokov.

Hlavný úspech Ashtonovej mandátu

Slovenský europoslanec a predseda delegácie EP pre vzťahy s krajinami západného Balkánu Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) síce nie je veľkým fanušíkom Catherine Ashtonovej, no nomináciu považuje za opodstatnenú.  

Ashtonová podľa jeho minulých vyjadrení nastupovala na pozíciu nepripravená a v mnohých kľúčových momentoch nebola schopná skoordinovať pozície členských štátov v otázkach zahraničnej politiky. Jej celkové hodnotenie na konci mandátu nebude dobré, no práve dosiahnutie aprílovej dohody ho vylepší.

„Nominácia prichádza 15 rokov po vypuknutí konfliktu a odzrkadľuje obrovský pokrok vo vzťahoch medzi Srbskom a Kosovom, ako aj silu a odhodlanie EÚ v regióne“, myslí si Kukan.

„Srbsko je pevne na európskej ceste a otvára prístupové rokovania, Kosovo napreduje v integračných snahách. Vysoká predstaviteľka Ashtonová tak dosiahla historický úspech, keď sa pod jej taktovkou stretli premiéri Dačič a Thači v Bruseli a keď sa zaviazali pred zrakmi celého sveta prispieť k normalizácii vzťahov,“ hodnhotí europoslanec a bývalý slovenský minister zahraničných vecí.

EurActiv.sk / TASR