Dilema britských toryovcov: Odísť alebo zostať?

Pozadie

V radoch britských toryovcov je možné nájsť široké spektrum názorov na európsku integráciu, od zarytých euroskeptikov, až po aktívnych euronadšencov. Rozdielne postoje k EÚ predstavujú jednu z najvýraznejších deliacich čiar v strane.

Vzťahy toryovcov k Európskemu parlamentu sú ešte zložitejšie. Britskí konzervatívci boli hlavným aktérom pri vzniku konzervatívnej strany Európskych demokratov (ED) v roku 1979. Začiatkom 80. rokov to bola tretia najsilnejšia skupina v Európskom parlamente. 

Po tom, čo väčšina partnerských strán toryovcov odišla z ED k európskym ľudovcom (EPP), ED zostala oslabená. V dôsledku tohto vývoja sa v roku 1992 britkí konzervatívci pridali k skupine EPP v Parlamente, ale zároveň zostali mimo pan-európskej politickej ľudovej strany EPP. Tento dvojitý status sa ešte zvýraznil v roku 1999, kedy bola skupina EPP premenovaná na EPP-ED.

Keď bol v roku 2005 zvolený súčasný líder konzervatívcov David Cameron, prisľúbil, že stranu stiahne z EPP-ED úplne. Väčšina členov však preferuje zotrvať v skupine, ktorá zastáva mnoho významných pozícií. Všetci konzervatívni britskí europoslanci sa ale zaviazali rešpektovať konečné Cameronovo rozhodnutie, ktoré by malo prísť po voľbách v júni.

Otázky

  • Manželstvo bez lásky smerujúce k rozvodu?

V skupine EPP dominujú kresťanskí demokrati, ktorí sú zástancami hlbšej európskej integrácie, čo britským tradične euroskepticky ladeným toryovcom nevyhovuje. Preto ideologicky toto tzv. „manželstvo bez lásky“ nedáva príliš zmysel.

  • Potenciálne scenáre

Ak by sa konzervatívci rozhodli opustiť rady EPP-ED, do úvahy prichádza niekoľko scenárov. Pôvodným plánom bolo vytvoriť novú mainsteamovú konzervatívnu skupinu spolu s českou ODS, ku ktorej by sa mohli pridať aj strany typu poľskej Právo a spravodlivosť (PIS) alebo francúzskeho Hnutie pre Francúsko (RPF).

Briti však nemajú žiadne záruky, že sa k nim ostatní po voľbách naozaj pridajú. Nová skupina v Parlamente môže navyše vzniknúť len vtedy, ak združuje europoslancov najmenej zo siedmych členských krajín.

Druhou možnosťou je, že toryovci jednoducho opustia EPP-ED a pridajú sa k nezaradeným poslancom. Kým niektorým sa táto možnosť pozdáva, iní si myslia, že „štatút nezaradených nie je žiadny štatút“.

Tretí, pomerne nepravdepodobný scenár hovorí, že ED vytvorí alianciu so skupinou Únia za Európu národov (UEN), o ktorej toryovský europoslanec Charles Tannock povedal, že „z väčšej časti zdieľa rovnaké hodnoty ako konzervatívci“.

Táto možnosť by bola reálna len v tom prípade, ak sa potvrdia špekulácie o odchode írskej strany Fianna Fail z UEN do ALDE (liberáli). Z rôznych dôvodov, Fianna Fail a britskí konzervatívci nebudú sedieť v rovnakej skupine.

  • Dôvody prečo zostať

Zdroj z prostredia britských konzervatívcov v Európskom parlamente pre EurActiv povedal, že „niet pochýb o tom, že väčšina našich europoslancov preferuje možnosť zostať v skupine kvôli preferenčnému zaobchádzaniu, ktoré nám to dáva“. Obávajú sa najmä toho, že odchod z EPP-ED zníži ich vplyv a právomoci v Európskom parlamente.

Podľa Richarda Corbetta, britského labouristického poslanca EP, Cameron prisľúbil stiahnuť sa z EPP-ED, aby získal hlasy euroskeptického krídla v strane pri voľbách lídra a teraz sa tento sľub stal pre neho „záťažou“.  

  • Cameron je šéf

Britskí toryovskí europoslanci, ktorých EurActiv s touto témou kontaktoval, neboli príliš ochotní vec komentovať. Podľa Charlesa Tannocka, členovia EP o Cameronových plánoch veľa nevedia. Timothy Kirkhope, ktorý vedie delegáciu toryovcov pri EPP-ED a o ktorom sa predpokladá, že je proti odchodu zo skupiny, vyhlásil, že bude Cameronovo rozhodnutie rešpektovať. „Líder mojej strany je líder mojej strany. Bodka.“