Druhý ukrajinský obrat vo vzťahu k EÚ

Zdroj: European Council

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová po svojej návšteve Kyjeva informovala, že na spoločnom stretnutí s prezidentom Viktorom Janukovyčom opakovane zaznel ukrajinský zámer čoskoro podpísať Asociačnú dohodu (AA). Postoj Ukrajiny sa mení už druhýkrát v krátkom období.

Rokovania medzi predstaviteľmi únie a Ukrajiny pokračovali i nasledujúci deň v Bruseli, kam priletela delegácia podpredsedu vlády Serhija Arbuzova. Na „úprimnom a otvorenom“ stretnutí s eurokomisárom pre rozšírenie Štefanom Fülem však Arbuzov prízvukoval zlú ekonomickú situáciu svojej krajiny a potrebu finančnej pomoci. Tá by mala dosiahnuť až 20 miliárd eur.

Štefan Füle naznačil, že pomoc Ukrajine nie je nereálna. O konkrétnych číslach nehovoril, dôležitý bude podľa neho jasný zámer proeurópskeho smerovania: „Čím skôr Ukrajina objasní svoje zámery, tým skôr môžeme obaja začať aj dokončiť svoju prácu.“ [EurActiv.com, 13. 12. 2013]

Ďalej spochybnil finančnú nákladnosť podpisu AA. „V poslednej dobe sme počuli výrazne prehnané špekulácie o údajných nákladoch na modernizáciu Ukrajiny spojených s AA. Úprimne povedané, množstvo čísiel, ktoré lietali vo vzduchu, nie je ani založené na faktoch,“ uviedol komisár.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Leonid Kožara pre Interfax-Ukraine uviedol, že podpis AA je „absolútne reálny“ už na jarnom summite EÚ-Ukrajina. Ďalším možným miestom podpisu je májový pražský summit Východného partnerstva.

Vo štvrtkovom vyhlásení Európskej komisie sa uvádza, že Asociačná dohoda, vrátane obchodnej dohody (DCFTA), sú predovšetkým ponukou ukrajinskému ľudu. EK týmto spôsobom podporila aktivitu demonštrantov na Námestí nezávislosti v Kyjeve.

Zásahy voči protestujúcim opakovane odsúdili Catherine Ashtonová, Európska komisia, Európsky parlament i americký minister zahraničia John Kerry. Európsky parlament tiež vyzýva na „vyslanie sprostredkovateľskej misie na najvyššej politickej úrovni“.

Európska podpora demonštrantom je jednou z príčin opätovnej zmeny kurzu v prístupovom procese a nástroj tlaku na ukrajinského prezidenta. Nemecký týždenník Der Spiegel predstavuje jedného z vodcov opozície, Vitalija Klička, ako favorita Angely Merkelovej. Boxerský šampión by mal byť hlavným vyzývateľom prezidenta a „čoskoro ho podporí viac európskych lídrov.“

Zmena ukrajinských preferencií by naopak rozhnevala Ruskú federáciu. Plány Vladimíra Putina na Eurázijskú úniu majú podľa The Economist premeniť Viktora Janukovyča na „autokrata, ktorého moc je viac založená na nátlaku a ovládnutí štátu, než na skutočnej legitimite“.

Obaja prezidenti susediacich štátov nadviažu na svoje stretnutie zo 6. decembra na rokovaniach v Moskve 17. 12., kde sa opäť môže meniť ukrajinský príklon či odklon od EÚ.

Pozície

"Znepokojuje ma vyhrocovanie situácie na Ukrajine a nepredvídateľné kroky prezidenta Janukovyča. Zásahy ozbrojených zložiek proti demonštrantom sú neprípustné. To, že do Kyjeva vycestovala Catherine Ashtonová a Komisár Füle prijme podpredsedu Arbuzova, svedčí o kľúčovom vplyve EÚ na Ukrajine," uviedol europoslanec Eduard Kukan (EPP, SDKÚ-DS).

"V uliciach Ukrajiny protestujú milióny občanov pod zástavami EÚ. Je nepochybne povinnosťou EÚ urobiť všetko pre to, aby proeurópske hnutie na Ukrajine nebolo násilne potlačené. Ponuka pre Ukrajinu musí zodpovedať významu tejto krajiny pre budúcnosť celej Európy," uviedol europoslanec Boris Zala (S&D, SMER-SD).