EP tlačí na predsedníctvo ohľadne Tibetu

Pozadie

V roku 1959 bolo v Tibete krvavo potlačené povstane proti čínskej nadvláde, po ktorom sa tibetský duchovný vodca dalajláma uchýlil do exilu v Indii. Tibet sa snaží minimálne o získanie autonómie v rámci Číny a o právo na dodržiavanie svojich tradícií a zvykov. V posledných rokoch sa uskutočnilo osem kôl rokovaní medzi zástupcami oboch strán. Posledné prebehlo v novembri minulého roku v Pekingu, kedy tibetskí vyjednávači predstavili memorandum o autonómii pre Tibet. Peking ho ale odmietol a nestanovil ani ďalší termín rokovaní.

Otázky

Európsky parlament pri príležitosti päťdesiateho výročia protičínskeho povstania, ktoré si celý svet pripomenul 10. marca, prijal uznesenie vyzývajúce Peking, aby obnovil rokovanie s tibetským duchovným vodcom dalajlámom a tiež, aby okamžite prepustil všetkých zadržaných za zapojenie sa do mierumilovných demonštrácií a protestov. 

Uznesenie odsudzuje všetky násilné činy, či už sú výsledkom činností demonštrantov alebo neprimeraných represálií poriadkových síl.

Situácia v Tibete jenapätá a podľa mnohých pripomína stanné právo. Na tibetské územie nemajú prístup novinári ani návštevníci zp zahraničia. EP preto vyzval čínske úrady aby umožnili vstup na tibetské územie aspoň časti pracovníkov humanitárnych organizácií a OSN. Zároveň by sa podľa uznesenia EP malo české predsedníctvo vydať deklaráciu k vzťahom Tibetu  Číhny, ktoré by požadovalo obnovenie dialógu.

Počas českého predsedníctva by sa mohol v Prahe uskutočniť summit EÚ – Čína, ktorý sa mal konať v decembri minulého roka. Čínu ale popudil fakt, že dalajlámu prijalo niekoľko európskych štátnikov, predovšetkým Nicolas Sarkozy, ktorý mal pôvodne hostiť summit s Čínou.  

Dalajláma dokonca vystúpil s prejavom v Európskom parlamente v rámci roku medzikultúrneho dialógu. K témam summitu by mohla patriť nie len hospodárska kríza ale aj problematika ľudských práv.

Pozície

Slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská (EĽS-ED, SDKÚ-DS), ktorá bola v Číne v čase tvrdého potlačenia minuloročných demonštrácií v Tibete tvrdí, že „EP musí aj prostredníctvom tohto uznesenia tlmočiť slová Jeho Svätosti dalajlámu  čínskej vláde, že Tibet nemá separatistické tendencie a snaží sa iba o uznanie kultúrnej autonómie Tibetu v rámci Číny.“

"Rozumiem, že EÚ má snahu mať dobré hospodárske vzťahy s Čínou, avšak nemôžeme byť nevšímaví k situácii v Tibete a k neustálemu porušovaniu ľudských práv, k represáliám, k utrpeniu a k násiliu."

Pleštinská vyzvala Radu, aby v zmysle uznesenia zriadila tzv. Výbor pravdy s cieľom zistiť, čo sa presne stalo počas rokovaní medzi Čínskou ľudovou republikou a vyslancami Jeho Svätosti dalajlámu.