EP: Uznajte Kosovo!

Európsky parlament „by privítal uznanie nezávislosti Kosova všetkými členskými štátmi“. Mal tým pri tom na mysli Cyprus, Grécko, Španielsko, Rumunsko a Slovensko.

Europoslanci vyzývajú členské štáty, aby „posilnil spoločný prístup ku Kosovu“ s cieľom umocniť efekt politík EÚ na jeho území. Odmietajú možnosť rozdelenia Kosova a vyzývajú Komisiu, aby akonáhle budú splnené formálne podmienky, zrušila obyvateľom Kosova cestovné víza do Schengenu.

Uznesenie bolo prijaté väčšinou 455 hlasov za a 155 proti. Poslanci z piatich krajín, ktoré Kosovo neuznávajú, hlasovali proti uzneseniu. V prípade Slovenska bolo hlasovanie v rámci národnej delegácie nejednotné.

Za uznesenie hlasovali europoslanci za SMK Edit Bauer, Alajos Meszáros a Peter Šťastný z SDKÚ-DS. Hlasovania sa zdržala Anna Záborská a Sergej Kozlík. Vladimír Maňka, Monika Flašíková Beňová a Eduard Kukan nehlasovali. Proti uzneseniu hlasovali Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS), Monika Smolková (SMER-SD), Jaroslav Paška (SNS, EFD), Boris Zala (SMER-SD, SD) a Katarína Neveďalová (SMER-SD, SD).

Eduard Kukan odporučil zdržať sa hlasovania, čo pre denník SME jeho hovorca Juraj Ševella vysvetlil: "Pozícia Slovenska je taká, že neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova, ale napriek tomu je rezolúcia vyvážená a potvrdzuje európsku perspektívu Kosova."

Uznesenie okrem výzvy piatim členským štátom žiada Srbsko, aby ku Kosovu zaujalo „pragmatický“ prístup. 

Európsky parlament „chápe síce emocionálne dôsledky udalostí, ktoré nasledovali po vojne v roku 1999, ako aj to, že oficiálne uznanie Kosova momentálne nie je pre vedúce zložky v Belehrade prijateľným politickým riešením, vyzýva však Srbsko, aby sa k otázke statusu postavilo pragmaticky“. 

Europoslanci majú obavu ako sa budú vzťahy medzi Belehradom a Prištinou vyvíjať po dvoch násilných incidentoch v Kosove. Misiu Eulex preto vyzývajú, aby v severnom Kosve zvýšila svojuc snahu a pomohla upokojiť vzťahy medzi etnikami a informovala občanov o tom, čo EÚ robí, aby situácii pomohla.

Autorka parlamentnej správy, rakúska poslankyňa za frakciu Zelených Ulrike Lunecek uviedla, že EP „dal jasne najavo, že európska integrácia je budúcnosťou nezávislého Kosova a vyslal jasný signál, piatim členským štátom, ktoré ho neuznali.

Na otázku, či naozaj očakáva, že krajiny na základe uznesenia zmenia názor, Lunacek odpovedala: „Počkajme si na názor Medzinárodného súdneho dvora, príde v nasledujúcich týždňoch a potom sa budeme znovu rozprávať“.