EÚ sa oťukáva s novou srbskou vládou

Zdroj: eduardkukan.eu

Dátum začiatku rokovaní nie je to najdôležitejšie, podstatnejšie je byť skutočne pripravený na samotné členstvo, upozornil počas návštevy delegácie Európskeho parlamentu Eduard Kukan.

Európska rada podľa neho pristúpi k stanoveniu dátumu začiatku rokovaní na základe konkrétneho pokroku, ktorý krajina dosiahne v oblasti boja proti korupcii, organizovanému zločinu a reformy súdnictva.

Míľnikom je zverejnenie hodnotiacej správy Európskej komisie, ktoré je naplánované na zajtra, 10 októbra. Srbsko má za sebou volebný rok, výmenu prezidenta, vlády a parlamentu a to všetko spomalilo dynamiku kontaktov s EÚ, podotkol Kukan. Návšteva delegácie EP pre vzťahy s juhovýchodnou Európou, ktorej Kukan predsedá, sa uskutočnila len krátko po sformovaní orgánov nového srbského parlamentu.

„Európsky parlament vždy podporoval rozširovanie EÚ. Bol vždy aktívnejší ako Európska komisia, ktorá potrebuje viac času, aby urobila rozhodnutie a niečo odporučila, pričom EP používa zvyčajne pozitívny tlak na krajiny, ktoré ašpirujú na členstvo v EÚ“, zhodnotil slovenský europoslanec.

Srbské média zaujímalo, či Komisia v očakávanej správe nastatolí nové podmienky pre prístupový proces, predovšetkým vo vzťahu ku Kosovu. Kukan zdôrazňuje, že žiadny oficiálny dokument nežiada Srbsko o uznanie nezávislosti Kosova a nie je to v tomto bode podmienkou integračného procesu Srbska.

Nemyslí si preto, že sa pravidlá zmenia a očakáva, že Komisia vysvetlí, čo myslí „normalizáciou“ vzťahov s Kosovom. EÚ si podľa neho želá hlavne vidieť pokrok v dialógu medzi Prištinou a Belehradom.

Na otázku, či je možné pre Srbsko mať „aj Kosovo aj EÚ“ však odpovedá záporne vzhľadom na fakt, že 22 krajín EÚ nezávislosť Kosova uznalo.

Srbsko zatiaľ odmieta zrušiť svoje štruktúry štátnej správy v Kosove. Kukan pre srbské média uviedol že ak sa Kosovo rozhodne postaviť do čele vyjednávačov s Belehradom premiéra Hašima Thačiho, Srbsko by to malo akceptovať.

Kukan sa spolu s parlamentným spravodajcom pre Srbskom, slovinským europoslancom Jelkom Kacinom stretol s premiérom Ivicom Dačičom. „Srbský premiér nás informoval, že súčasná vláda je oddaná myšlienke európskej budúcnosti“, povedal Kukan po stretnutí.

Podpredsedníčka srbskej vlády zodpovedná za európsku integráciu Suzana Grubješic uviedla, že stanovenie dátumu začiatku prístupových rokovaní je najdôležitejším krátkodobým cieľom novej vlády.

Gay Pride

Srbské orgány nedávno zakázali v hlavnom meste pochod za práva neheterosexuálne orientovaných menšín Gay Pride, ktorý sa mal konať  6. októbra, kvôli obávam o bezpečnosť.

„S ľútosťou som prijal správu o rozhodnutí srbských orgánov“, napísal v stanovisku eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle. Pripomenul protim, že Belehrad rovnako postupoval aj minulý rok.

Hrozbou sú podľa srbského ministerstva vnútra predovšetkým pravicoví extrémisti.  Vláda, v ktorej sedia aj bývalí nacionalisti je pod tlakom zo zahraničia, aby ukázala svoj záväzok brániť ľudské práva.

Niektorí poslanci Európskeho parlamentu vyslovili pochybnosti nad dôvodom zákazu konania pochodu. „Buď nie sú ochotní ochrániť slobodu zhromažďovanie občanov, alebo toho nie sú schopní. Oboje je odsúdeniahodné“, povedala holandská europoslankňya zo skupiny Zelených Marije Cornelissen.

Eduard Kukan počas návštevy Belehradu vysvetlil, že EÚ oficiálne nežiada od Srbska aby pochod povolila, ale pripúšťa, že ak by prebehol bez incidentov, krajine by to mohlo pomôcť. Správa Komisie sa v časti venovanej ochrane ľudských práv a práv menšín bude podľa Kukana faktom, že bol pochod zrušený zaoberať.

Protokolárne faux pas

Na stretnutí s vládnymi a parlamentnými predstaviteľmi si členovia delegácie vypočuli srbskú poslankyňu Milanku Karič. Tá sa nerešpektujúc protokol a agendu stretnutia ujala slova hneď po šéfovi delegácie EÚ v Srbsku, pričom témou jej vystúpenia bola obhajoba svojho manžela Bogojuba Kariča , ktorý sa už 6 rokov ukrýva pred srbskými úradmi.

Karičová sa bránila, že sa len snažila vystúpiť proti nespravodlivosti. Europoslanci sa ňu reagovali zmierlivo, pričom Kukan pre srbské média povedal, že jednoducho len nereagovala najlepšie, čo pripisuje nedostatku jej skúsenosti s parlamentnou prácou.

Tieň vojnových zločinov

Europoslanec a spravodajca pre integračný proces Srbska, Jelko Kacin počas návštevy kritizoval srbskú prokuratúru pre vojnové zločiny za zverejnenie videa so svedectvom chráneného svedka z prípadu obchodovania s ľudskými orgánmi v Kosove. Obeťou tohto obchodu mali byť počas 90. rokov predovšetkým Srbi v albánskom Kosove. Kacin tvrdil, že to ublížilo pozostalým obetí tak aj dôveryhodnosti Srbska. Prokuratúra sa bránila tvrdiac, že mala súhlas postihnutých rodín.

Delegácie počas pobytu navštívila utečenecké centrum v Panaceve a centrum pre sociálne zraniteľných ľudí v meste Kovin, ktoré boli vybudované s pomocou európskych prostriedkov.

„Je to pre nás všetkých, politikov a rozhodovateľov, záväzok, aby sme robili viac v záujme predchádzania vojnám, akou v bola tá v bývalej Juhoslávii,“ povedal Eduard Kukan.

Ďalšie stretnutie je naplánované na marec, kedy by už mala byť ratifikovaná Stabilizačná a asociačná dohoda EÚ-Srbsko. Formát by mal prerásť do Stabilizačného a asociačného výboru, ktorý predstavuje vyššiu úroveň kontaktov a spolupráce.