Eurokomisárka chce poslať roaming do zabudnutia

zdroj wikimedia commons

Eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová pred Európskym parlamentom povedala, že si želá, aby Európania videli čo pre nich EÚ môže urobiť ešte pred voľbami do EP, v máji 2014.

„Pridáte sa ku mne, aby sme dovtedy vytvorili niečo špeciálne?“ opýtala sa europoslancov. V únii by sa podľa nej mohol schváliť legislatívny balík, ktorý by nadobro zrušil roamingové poplatky niekedy v čase budúcoročných veľkonočných sviatkov.  

Takýto návrh ide za rámec predchádzajúcej snahy Komisie znížiť roamingové poplatky za cezhraničné telefonáty a smsky.

Kroesová sa sama nemieni uchádzať o ďalší mandát ako členka Európskej komisie. Naopak, zásluhy za takýto krok chce plne prenechať poslancom. Návrh by podľa nej mohol rezonovať hlavne u mladých ľudí, pre ktorých je najdôležitejšie byť v spojení.

„Ak to urobíme správne, môže digitálne spojenie priniesť aj politické spojenie. Digitálna dividenda môže priniesť sociálnu… Či už to potrebujú pre cestovanie, obchod alebo transakcie, naši občania túto reformu potrebujú“, povedala Kroesová.

Výhra pre každého

Jej hovorca Ryan Heath upresnil, že telekomunikační operátori sa kroku nebránia, pretože by zvýšil dopyt. Dodal, že CEOs telekomunikačných firiem komisárke priznali, že sa v kritike znižovania roamingových poplatkov mýlili.

„Je to príklad skutočnej win-win situácie. Nie je to pre spoločnosti žiadny šok“, tvrdí hovorca.

"Na prvý pohľad sa môže zdať, že v porovnaní s veľkými integračnými víziami zjednocovania Európy ide len o malý detail. Ale práve takéto malé, no praktické kroky, ktoré zjednodušujú život ľudí a odstraňujú neviditeľné hranice, sú tými najpevnejšími stavebnými kameňmi spoločného európskeho projektu", komentovala oznámenie komisárky Kroesovej slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH).

"Európa dnes jednoducho potrebuje viac praktických riešení a menej administratívy a ideológie."

Zrušenie roamingu a zavedenie jendotného európskeho tarifiu mobilných hovorov žiada aj stále aktívna Európska občianska iniciatíva.

Sieťová neutralita 

Operátori ale môžu mať problém s garantovaním sieťovej neutrality, čo by znamenalo koniec obmedzení v internetových komunikačných službách.

Princíp sieťovej neutrality znamená, že žiadny provider nemôže priorizovať prevádzku siete z ekonomických dôvodov a musí ku všetkej komunikácií, ktorá „tečie" cez jeho infraštruktúru pristupovať rovnako. Nedávny prieskum ukázal, že  20  %  až  50 % spotrebiteľov má zmluvu, ktorá umožňuje ich providerovi obmedziť niektoré formy komunikácia znižovanie rýchlosti internetu.