Európa stratená v olympijských kruhoch

V rozhovore pre Nemecké rádio (Deutschlandfunk) na priamu otázku moderátora, či je za alebo proti bojkotu olympiády v Pekingu kvôli násilnostiam v Tibete, Pöttering odpovedal, že Čína musí urobiť všetko preto, aby došlo v Tibete k zmiereniu, a “dala tak olympiáde šancu”.

“Musíme však Číne povedať, že ak budú represie pokračovať, prinesie to so sebou ďalšie úvahy”. V prípade ak sa situácia v budúcnosti nezlepší mali by podľa šéfa europarlamentu politici, ktorí plánujú navštíviť otvárací ceremoniál (ku ktorým sa zatiaľ sám počíta) zvážiť, “či je možné za takúto cestu ešte prebrať zodpovednosť”.

Pöttering odmietol predpovedať konečné kroky, povedal ale, že “je treba nechať všetky možnosti otvorené”. Tieto vyjadrenia kontrastujú s ráznym odmietnutím úvah o bojkote prezentovanými zástupcami Európskej komisie, Slovinského predsedníctva EÚ a národných vlád vrátane Pötteringovej straníckej šéfky Angely Merkelovej (CDU).

“Veľmi dúfam, že blížiace sa olympijské hry v Pekingu budú úspešné. Verím, že Čína urobí všetko, aby sa tak stalo. Bude to príležitosť pre Čínu ukázať svetu, že krajina, ktorá hostí najdôležitejšiu športovú udalosť na svete je oddaná medzinárodne uznaným štandardom ľudských práv, vrátane rešpektu pre menšiny a slobodu vierovyznania,” uvádza vo svojom komentári k situácii v Tibete Pöttering. “Čínske hranice ani územná integrita nie sú ohrozené. Čína však musí rešpektovať menšiny žijúce v krajine” dodáva a apeluje na čínske úrady, aby umožnili vstup zahraničným novinárom do všetkých častí Tibetu.

Za pozitívny signál z čínskej strany by sa dalo podľa Pötteringa považovať, keby prestala s prenasledovaním prominentného disidenta Hu Ťia. Jeden z kandidátov na minuloročnú Sacharovovu cenu je obvinený z podvracania štátnej moci. Publikoval sériu článkov a poskytoval rozhovory, v ktorých otvorene kritizoval čínsku vládu.

Slovinské predsedníctvo zopakovalo svoje vyhlásenie z piatka, 17.3, ktoré nalieha na čínske úrady, aby sa zdržali použitia násilia voči demonštrantom a aby odpovedali na demonštrácie v “súlade s medzinárodne uznanými demokratickými princípmi”.

Pötteringov kolega z parlamentnej frakcie EPP-ED Thomas Mann, predseda interskupiny pre Tibet EP, ozančil “cielené zatýkania a zabíjanie zo strany čínskej štátnej moci” za “kultúrnu genocídu”. Navrhuje Medzinárodnému olympijskému výboru, aby postupoval podobne ako pri olympijáde v Sydney, kedy olympijský oheň zapaľovala aborigénska atlétka Cathy Freeman. Výbor tým chcel poukázať na zlé spoločenské a kultúrne postavenie pôvodného obyvateľstva Austrálie.

Myšlienku politického bojkotu otváracieho ceremoniálu OH ozančil za “zaujímavú” francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner a dodal, že Francúzsko by ju malo zvážiť v prípade, že sa násilie v Tibete neustane. Naznačil, že  témou by sa mohli zaoberať aj ministri zahraničia EÚ na najbližšom stretnutí. Informovala o tom agentúra AFP.