Europarlament bude asi odkázaný na veľkú koalíciu

Zdroj: Európsky parlament

Zástupcovia strán združených v Európskej ľudovej strane (EĽS) z národných parlamentov včera v Bruselu podporili Luxemburčana Jean-Claude Junckera v kandidatúre na post predsedu Európskej komisie.

Európski ľudovci si ho vybrali ako kandidáta počas marcového kongresu strany v Dubline. Pozdáva sa aj našim europoslancom za EĽS.

To, kto sa nakoniec šéfom Komisie stane bude závisieť od výsledku volieb do Európskeho parlamentu a rozhodnutia hláv štátov a vlád EÚ. Stať by sa ním podľa predstavy EP a ducha Lisabonskej zmluvy kandidát tej európskej politickej strany, ktorá bude mať po voľbách najviac mandátov.

Projekcie výsledkov májovej eurovolieb hovoria, že európski socialisti a ľudovci si vzájomne dýchajú na krk. Momentálne sa dokonca odhaduje remíza – 212 a 212 europoslancov. V súčasnom parlamente majú pritom ľudovci 275 členov a eurosocialisti 194.

Očakáva sa tiež, že stratia liberáli (ALDE) aj zelení. Naopak odhady predpovedajú sa posilnie krajnej ľavice, ktorá sa dnes združuje v skupine GUE/NGL.

Nový parlament bude pravdepodobne pod tlakom veľkej skupiny poslancov (zaradených či nie) naladenej výsostne proti prehlbovaniu integrácie – odhadom viac ako 200 europoslancov.

Podľa experta Simona Hixa z London School of Economics bude musieť nový Parlament fungovať na báze veľkej koalície.

Európski ľudovci, vedomí si situácie, preto ako prví prestali hovoriť o víťatstve, ale o "schopnosti budovať spojenectvá". 

„Kandidát, ktorý sa stane budúcim predsedom Európskej komisie by mal pochádzať z politickej rodiny schopnej tvoriť potrebnú kvalifikovanú väčšinu v Európskom parlamentne“, píše sa v spoločnom vyhlásení EĽS.

Pri riadnom legislatívnom postupe sa v EP musí nájsť absolútna väčšina, ak chce Parlament v druhom čítaní odmietnuť pozíciu Rady alebo ak chce prijímať pozmeňujúce návrhy. Absolútna väčšina v (po voľbách) 751 člennom EP je 376 poslancov.

V prípadoch, kedy prevládnu národné záujmy, poslanci nerešpektujú pri hlasovaní svoje politické skupiny. To ešte sťaží nachádzanie stability pri hlasovaniach. Pracovná väčšina bude pravdepodobne zahŕňať EĽS, S&D, ALDE, a zelených.

Všetko je však na báze od hoc dohôd a žiadne písomné dohody podobné koaličným z prostredia národných štátov v EP neexistujú.  

Lídri EÚ sa dva dni po voľbách do Európskeho parlamentu, 27. mája stretnú v Bruseli. Diskutovať budú o ich výsledku a tom, kto dostane ich nomináciu na post predsedu Európskej komisie.