Europarlament je efektívny, no ťažko čitateľný

Legislatíva činnosť Európskeho parlamentu je podľa Sary Hagemann, analytičky EPC a jednej z autoriek štúdie, „pôsobivá“. Súčasný europarlament schválil 1 004 legislatívnych aktov.

V porovnaní s predchádzajúcim zhromaždením (1999-2004), súčasný Európsky parlament zvýšil svoju efektívnosť, viac dohôd bolo dosiahnutých už počas prvého čítania, vzrástol počet iniciatívnych správ a bolo tiež viac úspešných pozmeňovacích návrhov, tvrdí Hagemann.

Jej zistenia sú súčasťou štúdie EPC o súčasnom Európskom parlamente, ktorá bude zverejnená v najbližších dňoch.

Bohužiaľ tento nárast „outputov“ išiel na úkor plurality a diskusie“, tvrdí Hagemann. Parlamentné výbory prestali byť primárne technickými sa stali viac politickými, hovorí absolventka politických vied na London School of Economics.

Posun smerom k silnejším výborom nie je podľa nej nevyhnutne zlým vývojom, pripomína, že americký Kongres má tiež silný systém výborov. Na rozdiel od Kongresu nie sú ale výbory v EP vždy reprezentatívnym obrazom zloženia EP.

Tým, že sa väčšina rozhodnutí robí vo výboroch, limituje sa čas, ktorý má plénum na kontrolu a diskusiu o legislatívnych návrhoch, myslí si analytička.

Europoslanec zo skupiny Zelených Joost Lagendijk priznal, že súčasná organizácia Parlamentu nie je ideálna pre priblíženie sa voličovi. Podľa neho najmä médiá vnímajú „poľutovaniahodnú úroveň diskusie“. Zelený europoslanec tvrdí, že súčasné usporiadanie „neponúka žiadnu diskusiu a výzvy“ na plenárnych schôdzach, čo má za následok malý novinársky záujem.

Andreas Mauer z nemeckého think-tanku Stiftung Wissenschaft und Politik súhlasí s hodnotením poslanca, že Parlament je čoraz viac „pracujúcim parlamentom“ a menej „diskutujúcim parlamentom“. Napriek tomu, že výbory sú prístupné a transparentné, médiá v skutočnosti nezaujímajú, na základe čoho trpí vizibilita Parlamentu.

Nemecký akademik tvrdí, že politici by sa príliš dlho sústredili na efektivitu práce. Varoval pred rizikom že sa poslanci Európskeho parlamentu stanú príliš technokratickými“ a pripomenul, že efektívnosť demokraticky voleného parlamentu nie je najdôležitejšia vec.