Europoslanci majú pochybnosti o vakcínach

O vakcínach proti chrípke H1N1 diskutovali členovia výboru Európskeho parlamentu pre bezpečnosť potravín, životné prostredie a verejné zdravie. Európska komisia totiž v utorok schválila dva typy vakcín proti novej chrípke. Jedna od firmy Novartis a druhá od GSK. Urýchlená procedúra autorizácie európskym regulátorom pre lieky umožní, že ľudia môžu byť imunizovaní ešte pred vypuknutím chrípkovej sezóny.

Európska agentúra (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, ECDC) hlási, že do konca septembra bolo na európskom kontinente (EÚ 27, Island, Nórsko, Švajčiarsko) viac ako 55 tisíc potvrdených prípadov nového typu chrípky, známej tiež ako prasacia chrípka. Zväčša išlo o mladých ľudí a deti. Chrípke podľahlo 174 ľudí. 

Všeobecne prijímaný a obávaný vedecký scenár je, že v zime nám hrozí ešte nebezpečnejšia vlna chrípky, pokiaľ sa nezačne s extenzívnym očkovacím programom. Najpesimistickejšie scenáre ECDC hovoria, že nakaziť vírusom by sa mohlo až 30 % svetovej populácie, informovala poslancov komisárka pre zdravie Androulla Vassiliou.   

Neobvykle rýchly proces autorizácie vakcín sa ale nepozdáva niektorým poslancom EP. Zaujímajú ich napríklad jasné informácie o tom, či sú vakcíny bezpečné pre tehotné ženy a deti, pýtal sa nemecký kresťanský demokrat Peter Liese.

Nemecká socialistka Dagmar Roth-Behrendt upozornila, že mnoho ľudí sa odmieta dať očkovať, pretože sa obávajú vedľajších účinkov. Na otázku prečo Európska agentúra pre liečivá (EMEA) posúrila schvaľovací proces odpovedal Thomas Löngern: „Vedľajšie účinky tejto vakcíny sú minimálne v porovnaní s tými ľuďmi, ktorí budú infikovaní vírusom.“

"Veľa ľudí hovorí, že sezónna chrípka nie ja tak nebezpečná a ľudí, ktorí za rok zomrú nie je až tak veľa. Ak je táto chrípka podobná, prečo sa okolo nej robí taký rozruch?“, pýta sa francúzska europoslankyňa Françoise Grossetête.

Michèle Rivasi zase upozornil na ropzpor medzi autorizáciou a nedostatkom klinicikých dát. „Je celkom zrejemé, že nemáme klinické dáta, pretože tento kmeň bol len teraz objavený. Nemali by sme sa však na to nazerať ako na úplne novú vakcínu. Ide to viac-menej vakcínu proti sezónnej chrípke s novým kmeňom."