Europoslanci reagujú na novú vládu

 

Krátka správa

Slovenská delegácia Európskej ľudovej strany – Európski demokrati (EĽS – ED) v Európskom parlamente, zložená z 8 poslancov z troch  slovenských politických strán, minulý týždeň vydala tlačové vyhlásenie, v ktorom vyjadrila „hlboké znepokojenie nad súčasnou politickou situáciou na Slovensku“. Nepáči sa im najmä zloženie novej vládnej koalície, konkrétne účasť kontroverznej HZDS na čele s bývalým premiérom Mečiarom a ultrapravicovej SNS, známej svojimi xenofóbnymi a ultranacionalistickými pohľadmi na etnické a národnostné menšiny, vo vláde.

Delegácia je „hlboko znepokojená z účasti posledných dvoch spomenutých strán v novej vládnej koalícii, keďže ich aktivity z nedávnej minulosti poškodili Slovensko vo všetkých oblastiach života.“ „Bezprávie, porušovanie ľudských práv a práv menšín, vysoká miera korupcie a celková politická orientácia zabrzdili snahy Slovenska o integráciu do štruktúr EÚ a NATO. Napriek tomuto obe tieto strany spolu s ich lídrami, pánmi Mečiarom a Slotom, dostali ponuku stať sa členmi koalície vedenej predsedom SMER-u, pánom Ficom,” uvádza sa vo vyhlásení delegácie.

Delegácia tiež vyjadrila svoje obavy o schopnosti novej vlády zachovať prosperitu v ďalšom vývoji Slovenska a zároveň pokračovať v reformách úspešne iniciovaných a implementovaných predchádzajúcou vládou vedenou Mikulášom Dzurindom.

Členovia delegácie sa preto pripojili k žiadosti o vytvorenie nezávislej monitorovacej skupiny v rámci skupiny EĽS – ED, ktorá bude bližšie sledovať ďalší vývoj politickej situácie na Slovensku. Slovenská delegácia v EĽS-ED tiež poprela správy, že by sa strana HZDS v minulosti oficiálne usilovala o členstvo v Európskej ľudovej strane (EĽS) s tým, že išlo iba o europoslancov z HZDS, ktorí v súčasnosti pôsobia v Európskom parlamente ako nezaradení.

Vlnu nevôle u europoslancov z oboch frakcií vyvolali aj vyhlásenia nového premiéra Fica v televíznej diskusii, že negatívne postoje zo strany európskych predstaviteľov voči novej slovenskej vláde sú dielom strán bývalej vládnej koalície. Nielen slovenských europoslancov pobúrili jeho výroky na adresu výšky platu europoslancov. Podľa poslankyne Moniky Beňovej (SES) si Fico „hľadá nepriateľa v zahraničí,“ čo nie je dobrým základom pre „európsku politiku”. Árpáda Duka-Zólyomiho (EĽS-ED) zas “šokovali” premiérove výroky na adresu maďarských europoslancov.