Europoslanci si pripomenuli udalosti zo Srebrenice

Zdroj: Európsky parlament, 2015

Srebrenica je synonymom genocídy, ku ktorej nikdy nemalo dôjsť a totálneho zlyhania medzinárodného spoločenstva, za ktoré sa dodnes hanbíme, uviedol predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ktorého citovala agentúra APA.

Pozostalým obetí prisľúbil, že sa na Srebrenicu nikdy nezabudne, „pretože k zmiereniu nemôže prísť bez spomínania“.

Európa by podľa Schulza mala mať neustále na pamäti, že deštruktívne sily sú stále nažive. Súčasne dodal, že ním riadená inštitúcia sa bude aj naďalej zasadzovať za európsku perspektívu pre krajiny západného Balkánu. Stabilné susedstvo je "v našom vlastnom záujme," dodal.

Rozpravu na túto tému z iniciatívy jedného z liberálnych chorvátskych poslancov odložili na štvrtok, keď by sa malo na pôde Európskeho parlamentu hlasovať už o tretej rezolúcii k udalostiam zo Srebrenice (z rokov 2005 a 2009).

Voči obsahu plánovanej rezolúcie ostro namietlo hlavne Srbsko, ktorému v návrhu chýba zmienka o obetiach vojny v iných štátoch bývalej Juhoslávie.

Schulz dnes informoval, že na oficiálnej pietnej spomienke v Srebrenici bude Európsky parlament zastupovať jeho podpredsedníčka, poslankyňa rakúskych Zelených Ulrike Lunaceková.

Kvety zo Srebrenice

Slovenský europoslanec Eduard Kukan sa zapojil do spomienkovej akcie štyroch najväčších politických frakcií. Spolu s iniciátorkou, europoslankyňou Tanjou Fajon a europoslancami Jozom Radošom a Igorom Šoltesom pred začiatkom zasadnutia EP rozdávali ručne robené kvietky zo Srebrenice.

Kvietky zo Srebrenice sú symboly tragédie a vyrábajú ich členky občianskeho združenia "Matky Srebrenice a Žepa enklávy", ktoré počas tragických udalostí prišli o členov svojich rodín

„S hlbokou úctou dnes spomíname na tých, ktorí zahynuli v Srebrenici. Je našou ľudskou a morálnou zodpovednosťou si tieto udalosti pripomenúť a hlavne sa ubezpečiť, aby sa nič podobného znovu neopakovalo. Dnes rozdávame tieto kvietky, vyrobené práve tými, ktorí prežili Srebrenicu. Tento symbolický akt je našim spoločný odkazom: pamätáme na nevinné životy, ktoré vyhasli v Bosne a Hercegovine a dúfame, že sa už nikdy nepríde k takému úpadku ľudskosti, ako v Srebrenici,“ poznamenal Kukan.