Europoslanec fínskym ministrom zahraničia

Ilkka Kanerva, člen fínskej konzervatívnej strany, mal istej tanečnici poslať až 200 textových správ s explicitne sexuálnou povahou.

Šéf konzervatívnej strany vyhlásil, že Kanerva stratil dôveru a všeobecný rešpekt, nie je teda spôsobilý naďalej zastávať post šéfa diplomacie. Priznal však, že rozhodnutie o jeho nahradení bolo pre stranu aj jeho osobne veľmi ťažké, pretože ho s Kanervom spája priateľstvo a cení si jeho prácu na ministerstve.

Škandál vyplával na povrch po tom, čo jeden fínsky magazín zverejnil znenie údajných smsiek. Kanerva sprvoti zapieral, že by smsky poslal, neskôr sa k tomu priznal.

Cai-Göran Alexander Stubb, ako znie celé meno Kanervovho nástupcu, má 40 rokov a je poslancom najväčšej frakcie EPP-ED v Európskom parlamente. Skupina mu k menovaniu prostredíctvom svojho predsedu Josepha Daula zablahoželala a ocenila jeho prácu v EP. Stubb v minulosti pôsobil ako poradca pre inštitucionálne otázky na fínskom zastúpení pri EÚ v Bruseli a neskôr ako poradca bývalého predsedu Komisie Romana Prodiho. V Parlamente bol podpredsedom Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa.

Stubbovu nomináciu zverejnila fínska vláda dnes, 1. apríla, v deň jeho narodenín. Dnes tiež výbor pre ústavné veci EP schváli jeho správu o úprave lobbingu v Európskom parlamente. Uvedený do funkcie ministra bude v piatok, 4. marca. V parlamentných laviciach ho nahradí Sirpa Pietikäinen, bývalý minister životného prostredia.