Europoslanec: Jazykový zákon diskriminuje

Doterajší podpredseda výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu Michael Gahler ostro kritizoval novoprijatý zákon o štátnom jazyku, ktorý zavádza pokuty za nesprávne používanie slovenčiny.

Gahler si myslí, že prijatý zákon nekorešponduje s európskymi štandardmi. „S týmto zákonom bude použitie menšinových jazykov v niektorých oblastiach v skutočnosti kriminalizované. Nie len, že je úplne neprimeraný, ale môže viesť k absurdným situáciám, kedy napríklad na kultúrnom podujatí, kde sú prítomní len rečníci hovoriaci menšinovým jazykom, bude musieť byť slovenský jazyk použitý ako prvý“, uvádza nemecký europoslanec z CDU.

Slovensko tým podľa neho porušuje všeobecne rešpektované štandardy v EÚ a ignoruje odporúčania Rady Európy, ktoré prepokladajú široké použitie menšinových jazykov.  

„Socialisticko-nacionalistická vláda v Bratislave znovu preukázala, že ju nezaujíma spolužitie etnických skupín v krajine a necíti sa byť viazaná európskymi hodnotami.  Táranie o hrozbách prichádzajúcich spoza Dunaja, ktoré premiér Fico použil na obranu zákona minulú nedeľu v štátnej televízii je bezprecedentné. Pán Fico a jeho koaliční partneri ešte mentálne ani politicky do Európy nedorazili, zatiaľ čo predchádzajúca kresťansko-demokratická vláda už ukázala, že bezproblémové vzťahy medzi etnickými skupinami na Slovensku sú možné“, píše ďalej v stanovisku Gahler.

Bolo by podľa neho mimoriadne „divné“, keby sa štát snažil prinútiť občanov v špecifických príležitostiach používať špecifický jazyk. „Slovensko riskuje, že sa zdiskredituje ako člen EÚ a znovu sa stane totalitárnym štátom, ak by sa ustanovenia tohto zákona konzistentne aplikovali.“

Gahler v minulosti kritizoval aj kontroverzný tlačový zákon, ktorý na Slovensku chvíľu blokoval ratifikáciu Lisabonskej zmluvy.