Europoslanec Štefanec opustil SDKÚ-DS

Zdroj: EP

Svoje vystúpenie zo strany oznámil Ivan Štefanec na tlačovej konferencii v Bratislave. Za dôvod značil nefunkčnosť strany a stratu kontaktu s členskou základňou. SDKÚ-DS však napriek tomu označil  projekt splnenej historickej úlohy.

Do žiadnej slovenskej strany sa zatiaľ nechystá vstúpiť, pričom hovorí, že je pripravený spolupracovať s každým, kto zdieľa hodnoty ako on.

Štefanec doplnil, že zostáva pôsobiť v Európskej ľudovej strane (EPP) ako nezávislý. V Európskom parlamente sa mieni naďalej venovať otázkam zamestnanosti a tvorbe pracovných miest, malým podnikateľom a živnostníkom, znižovaniu byrokracie.

Štefancov stranícky kolega, europoslanec Eduard Kukan v reakcii na rozhodnutie Ivana Štefanca pre TASR zopakoval, že zo strany nevystúpi a zostane "až do konca". Napriek tomu však, že neverí, že pod vedením Pavla Freša sa strana "pozviecha". 

Ako pripomína TASR, z SDKÚ postupne v posledných rokoch odišli okrem iných Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslav Beblavý (dnes Sieť), Magdaléna Vášáryová, zakladateľ Mikuláš Dzurinda aj Ivan Mikloš. Nasledovali Martin Fedor (dnes Sieť) a Viliam Novotný, ktorý pomáha Eve Babitzovej s jej vznikajúcou stranou Šanca.

V Národnej rade SR zostali za SDKÚ-DS už len predseda Pavol Frešo a pokladník Ľudovít Kaník, strana už nemá poslanecký klub.