Európski socialisti dávajú Smeru-SD čas

Pozadie

Takmer pred rokom v októbri 2006 pozastavila Strana európskych socialistov (SES) slovenskej strane Smer-SD členstvo ako reakciu na zostavenie vlády so stranou SNS Jána Slotu. Agumentovala okrem iného tzv. Berlínskou deklaráciou z roku 2001, podľa ktorej nie je prípustná spolupráca so stranou podnecujúcou rasové, etnické či náboženské napätie. Od vtedy už raz rozhodnutie o osude Smeru-SD vo svojej strane oddialila a rozhodnúť mala včera 4. októbra. 

Otázky

Ešte pred pár týždňami vyzerali šance na znovuobnovenie členstva Smeru-SD v SES pomerne nádejne. Bol to výsledok lobbingu slovenských europoslancov za stranu Smer v EP, ako aj pomerne pokojného obdobie z hľadiska expresívnych vyjadrení Jána Slotu. Eurosocialisti tiež slovami svojho predsedu ocenili sociálno-demokratickú politiku vlády. Udalosti posledných dní, v súvislosti s prijatím deklarácie o nemennosti Benešových dekrétov, Lex Hlinka ale najmä slovné prestrelky Pála Csákyho s Jánom Slotom a jeho nevyberaný slovník prinútili SES, aby rozhodnutie o osude Smeru nepadlo za takýchto okolností. Oficiálne už členovia SES neprezentovali ako najväčší problém zloženiie vlády, ale rétoriku Jána Slotu.

Predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen prišiel s návrhom, kotrý má tri body. Po prvé, socialisti sa budú otázkou členstva Smeru-SD zaoberať najneskôr vo februári budúceho roka, teda na jarnom zasadnutí predsedníctva, možno však už skôr. Hannes Swoboda sa pre média vyjadril, že dúfa, že sa tak stane ešte pred týmto termínom.

Po druhé, budú prebiehať inetnzívne rokovania  a konštruktívny dialóg so Stranou Smer-SD a po tretie budú vytvorené dve pracovné skupiny, ktoré budú viesť dvaja vplyvní členovia SES: podpredseda frakcie SES v EP, rakúsky europoslanec Hannes Swoboda a šéf talianskych socialistov Pierro Fassino. Menovanie práve týchto dvoch politikov, odráža dôležitosť, ktorú rokovaniam strana SES prikladá.

Európsky socialisti vo svojich vyjadreniach zdôrazňovali, že Smer má medzi európske socialistické strany dvere otvorené, pokiaľ sa však odstránia detaily, ktoré socialistom prekážajú.

Vo všeobecnosti sú obnoveniu členstva Smeru-SD naklonené najmä pragmaticky zmýšlajúce sociálno-demokratické strany Európy: nemecká SPD, rakúska SPÖ, česká ČSSD, poľskí socialisti či britská Labour Party. Za najväčších odporcov sú popri maďarských socialistoch označovaní najmä Francúzi a Belgičania.

Pozície

Rakúsky socialistický europoslanec Hannes Swoboda ešte 21. septembra povedal, že v tomto roku by SMER-SD mohol dostať pomienečný súhlas na návrat, za predpokladu, že SNS sa prihlásia k európskym štandardom. Po včerajšom rozhodnutí uviediel, že dúfa, že sa Smer-SD medzi eurosocialistov vráti skôr ako vo februári.

Oficiálne bol poverený vedením rokovaní s eurosocialistami slovenský europoslanec za stranu Smer-SD Vladimír Maňka. Maňka povedal, že i maďarskí socialisti majú lwn jedinú výhradu k nedotknuteľnosti Benešových dekrétov, al napriek tomu by radi videli Smer naspäť v SES. „Dnes si už uvedomujú (SES), že nie je možný odchod SNS z vlády,“ reagoval pre Hospodárske noviny Vladimír Maňka.

Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (SES) takéto rozhodnutie očakávala a na margo rozhodnutia uviedla, že situácia sa pre SMER neznemí: „Náš štatút ostane nezmenený, nezhorší sa, ani zlepší.”

Premiér a predseda strany Smer-SD Róbert Fico odmieta obvinenia Strany európskych socialistov a na tlačovej konferencii uviedol, že nevie o tom, že by niektorá zo stán vládnej koalície bola extrémistická a dodal, že Smer má v úmysle pokračovať v sociálno-demokratickej politike. Rovnako vyčítal predsedovi SES, že urobil vyhlásenia po tom, čo navštívil Budapešť a nevypočul si argumenty slovenskej strany.  

Analytik zo Slobodnej univerzity v Bruseli Jean-Michel de Waele označil odklad rozhodnutia za zlyhanie Smeru. Pre agentúru SITA v stredu uviedol že “Smer stále nepochopil, že vládna koalícia s extrémnou pravicou je pre európskych socialistov neprijateľná.”