Európski socialisti si volili lídrov, Neveďalová sa stala podpredsedníčkou

Zdroj: europoslankyna.sk

Pôvodne sa mal kongres uskutočniť v Bukurešti. Rumunský premiér Viktor Ponta však kvôli politickému sporu s prezidentom Traianom Basescom, požiadal vedenie PES o presunutie kongresu do Bruselu.

Stanišev sa  stal najskôr v roku 2011 dočasným predsedom PES koncom potom, ako sa tejto funkcie kvôli zdravotným problémom vzdal jeho predchodca Poul Nyrup Rasmussen. Teraz za Staniševa hlasovalo 91,3 % delegátov.

Podľa nového predsedu je nevyhnutné ponúkať alternatívu k súčasnej prísnej úspornej politike v EÚ. Úlohou PES má byť podľa neho obnoviť dôveru Európanov v európsky projekt, ktorý má byť postavený na pokoru a udržateľnom raste.

Staniševovo dočasné predsedníctvo sa vyznačovalo jeho silným odmietavým postojom k dohode ACTA, ktorá napokon Európskym parlamentom neprešla.

„Naše hodnoty sú naša sila. Ak chceme odkloniť smerovanie Európy od krátkozrakej úspornej politiky a ak chceme nájsť spoločnými silami východisko z krízy, musíme poskytnúť silné posolstvo o jednote vo vnútri strany," vyhlásil vo svojom ďakovnom príhovore.

Na kongrese si delegáti okrem predsedu zvolili aj štyroch podpredsedov. Jednou z nich sa stala aj slovenská europoslankyňa Katarína Neveďalová.

„Po troch rokoch to bol kongres volebný, kde sme potvrdili vo funkcii dočasného predsedu Sergeja Staniševa. Ďalšia zmena, ktorú tento kongres priniesol, bolo vytvorenie štyroch pozícií podpredsedov, kde ja som bola zvolená ako jedna z nich," uviedla pre TASR.

Podľa jej slov by mala mať v rámci programu PES do volieb v roku 2014 na starosti prácu s mladými ľuďmi. Venovať sa chce aj reforme vzdelávania.  

Ďalšími troma podpredsedami sa stali Elena Valenciano, Jan Royall a Jean Christope Cambadélis.

Neveďalová uviedla, že PES sa ako prvá celoeurópska strana snaží ponúknuť spoločného kandidáta do volieb v roku 2014 demokratickým procesom. Každá členská strana v PES môže nominovať osobu, ktorá by bola vhodným kandidátom na post predsedu Európskej komisie.

Podľa kuloárnych informácií, ktoré Neveďalová odmietla potvrdiť, je najsilnejším kandidátom socialistov na post predsedu Komisie terajší predseda europarlamentu Martin Schulz.

Výsledkom kongresu je tiež rezolúcia s názvom „Spoločne pre Európu, ktorú potrebujeme". Ide o dokument, ktorý stanovuje priority programu hospodárskej obnovy Európy, rastu zamestnanosti, sociálneho štátu, ochrany životného prostredia, podpory demokracie, či silnejšieho hlasu Európy vo svete.

Kongresu sa mal pôvodne zúčastniť tiež predseda vlády SR Robert Fico ako zástupca strany Smer-SD, ktorá je súčasťou PES. Svoju účasť napokon zrušil kvôli povinnostiam v súvislosti s budúcoročným rozpočtom.

Delegáti tiež udelili na kongrese pozorovateľský status novým socialistickým stranám z Lotyšska, Moldavska, Tuniska a Palestínskej samosprávy. Chorvátska sociálnodemokratická strana získala plné členstvo.

(TASR/EurActiv)