Európsky parlament: začína sa handrkovanie o najvyššie posty

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/9824220@N06/786762641/

Britský liberál Graham Watson a taliansky konzervatívec Mario Mauro sa stiahli z boja o kreslo predsedu EP. Stredo-pravý kandidát z Poľska, Jerzy Buzek, tak má vytvorené ideálne podmienky na jasné víťazstvo. Hlasovanie prebehne dnes a bude tajné.

Jediným protikandidátom je švédska radikálne ľavicová europoslankyňa Eva Britt-Svensson (EUL-NGL). Vzhľadom na dohodu medzi dvoma najsilnejšími frakciami – konzervatívcami a socialistami – sú však jej šance prakticky nulové. Prvú polovicu volebného obdobia tak EP povedie Jerzy Buzek, na druhého dva a pol roka nastúpi kandidát socialistov. Mal by to byť šéf frakcie Martin Schulz.

Buzek má aj podporu liberálov z ALDE, Zelených a novej anti-federalistickej skupiny vedenej britskými toryovcami, Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

Handlovanie o posty

Počas trojdňového zasadnutia v Štrasburgu budú po voľbe predsedu EP pokračovať politické obchody. Cieľom každej politickej skupiny je obsadiť čo najviac zo 14 miest podpredsedov a 22 postov predsedov v dôležitých parlamentných výboroch.

O rozdelení postov predsedov výborov sa už do značnej miery rozhodlo – na základe minulotýždňových konzultácií a s využitím distribučného kľúča, ktorý dáva skupinám proporčné zastúpenie podľa ich sily (tzv. D´Hondtova metóda).

Stredo-pravá EPP-ED si podrží deväť predsedníckych miest, socialisti šesť a liberáli tri. Zelení a ECR získajú po jednom, rovnako tak GUE a EFD.

Slovenskí europoslanci

Na rozdiel od predchádzajúceho volebného obdobia, na čele výboru sa neocitne nik zo Slovenska (v 2004-2009 bola Anna Záborská predsedníčkou výboru pre rovnosť práv). Najvyššie sa vo výboroch dostane Vladimír Maňka (Smer-SD, SaD), mal by byť podpredsedom výboru pre rozpočet. Slovenskí zástupcovia v EPP-ED (z SDKÚ, KDH, SMK) budú vo vedení dvoch medziparlamentných delegácií.

Dôležitú politickú funkciu bude mať aj Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) – stala sa podpredsedníčkou Aliancie socialistov a demokratov (SaD) a bude mať na starosti otázku menšín a extrémizmu.

Nejasno do poslednej chvíle

Prvé zasadnutie mnohých výborov sa uskutoční vo štvrtok, 16. júla. Predsedovia a podpredsedovia budú zvolení na základe návrhu, ktorý v stredu večer predloží Konferencia predsedov skupín. Hoci bude na distribúciu použitá spomínaná D´Hondtova metóda (nazvaná podľa belgického matematika) alokácie sa môžu meniť do poslednej chvíle podľa politických dohôd.

Podľa zdrojov z prostredia politických skupín, by malo byť rozdelenie nasledujúce:

Výbor Predseda/predsedníčka politická Skupina / krajina
AFET – zahraničné vzťahy Mario MAURO EPP / Taliansko
DROI – ľudské práva Heidi HAUTALA Zelení / Fínsko
SEDE – bezpečnosť a obrana ? EPP
DEVE – rozvoj Eva JOLY Zelení / Francúzsko
INTA – medzinárodný obchod ? SaD / Portugalsko
BUDG – rozpočet Alain LAMASSOURE EPP / Francúzsko
CONT – rozpočtová kontrola Luigi de MAGISTRIS ALDE / Taliansko
ECON – hospodárske a menové otázky Sharon BOWLES ALDE / Británia
EMPL – zamestnanosť a sociálne veci Pervenche BERES SaD / Francúzsko
ENVI – životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín Jo LEINEN SaD / Nemecko
ITRE – priemysel, výskum, energetika Herbert REUL EPP / Nemecko
IMCO – vnútorný trh a ochrana spotrebiteľov Malcolm HARBOUR ECR / Británia
TRAN – doprava a turizmus Brian SIMPSON SaD / Británia
REGI – regionálny rozvoj Danuta HÜBNER EPP / Poľsko
AGRI – poľnohospodárstvo a vidiecky rozvoj Paolo DE CASTRO SaD / Taliansko
PECH – rybárstvo ? ?
CULT – kultúra a vzdelávanie Doris PACK EPP / Nemecko
JURI – práve záležitosti Klaus-Heiner LEHNE EPP / Nemecko

LIBE – občianske slobody, spravodlivosť, vnútro

Fernando LOPEZ AGUILAR SaD / Španielsko
AFCO – ústavné záležitosti ? SaD alebo ALDE
FEMM – práva žien a rodová rovnosť ? GUE
PETI – petície ? EFD
Ďalšie kľúčové posty
Delegácia EÚ-Čína
Delegácia EÚ-ACP

Ďalšie body agendy

V stredu budú europoslanci hovoriť aj o práci Švédskeho predsedníctva. V pléne vystúpi premiér Fredrik Reinfeldt a predstaví program pre šesť mesiacov na čele EÚ.

Parlament sa tento týždeň tiež oficiálne rozhodne, či bude už teraz hlasovať o opätovnom menovaní José Manuela Barrosa na čelo Európskej komisie. Lídri EÚ formalizovali jeho menovanie minulý týždeň. Výsledok je však dosť jasný – veľké politické skupiny sa dohodli, že sa hlasovanie odloží po letnej prestávke.

Socialisti, liberáli a zelení vyzvali Barrosa, aby pred hlasovaním zverejnil svoj politický program.

Noví komisári

Minulý týždeň sa šéfovia politických skupín dohodli, že v septembri prebehne aj híring kandidátov na uvoľnené posty komisárov v dosluhujúcej európskej exekutíve. Danuta Hubner (Poľsko) a Louis Michel (Belgicko) sa stali europoslancami, Dalia Grybauskaite (Litva) bola zvolená za prezidentku.

Vzhľadom na krátkosť času, na ktorý noví komisári nastúpia, budú híringy prebiehať „zľahka“, povedal v piatok predstaviteľ parlamentu. Kandidátov čaká menej otázok, než zvyčajne.

Ďalšie kroky

  • 14. júl 2009: voľba nového predsedu Parlamentu
  • 15. júl 2009: diskusia so švédskym premiérom Fredrikom Reinfeldtom o prioritách predsedníctva jeho krajiny
  • 16. júl 2009: zvolenie predsedov výborov, prvé stretnutia výborov