Eurosocialisti: Facebook by sa mal hanbiť!

“Spáľme ich všetkých”, “Spravme z cigánov palivo”  a “Užitočná robota pre cigánov – testovači plynových komôr”, sú podľa nemeckého poslanca Martina Schulza poburujúce názvy niektorých skupín pôsobiacich v rámci populárnej stránky Facebook. Podľa eurosocialistov je takýchto skupín na Facebooku až sedem.

Cieľom siete Facebook je udržiavať a podporovať kontakty medzi ľudmi. Zároveň si každý užívateľ môže založiť vlastnú skupinu, ktorá združuje ľubovoľný okruh ľudí – bývalých spolužiakov, kolegov, sympatizantov politickej strany alebo prezidentského kandidáta.

Skupiny, o ktorých hovoril šéf skupiny európskych socialistov Martin Schluz boli založené podľa neho známymi fašistickými organizáciami z Talianska. V Taliansku žije početná rómska imigrantská komunita, pochádzajúca z veľkej miery z Rumunska. Vláda sa po niekoľkých incidentoch rozhodla, že bude tým, ktorí sa nebudú schopní preukázať dokladom totožnosti zbierať odtlačky prstov. 

Okamžite preto čelila obvineniam z rasizmu. Terry Davis, generálny tajomník Rady Európy, dokonca povedal: “Takýto návrh môže byť historickou analógiou, ktorá je tak známa, že nepotrebuje byť ani pomenovaná.” Toto opatrenie však podporuje okolo 80% talianskej spoločnosti.

“Existencia týchto skupín je odporná. Vyzývam Facebook, aby ich okamžite odstránil”, pokračuje v kritike Schulz. Je podľa neho veľkou hanbou, že pri príležitosti 90. výročia skončenia prvej svetovej vojny, kedy si Európa pripomína pamiatku ľudí, ktorí vo vojne zahynuli, Facebook “pomáha tým, ktorí nás chcú vrátiť do týchto temných dní”. 

Europoslanec vyzval ďalších používatľov Facebooku, ktorých je dnes na celom svete asi 120 miliónov, aby sa pripojili k jeho požiadavke a tlačili na vlastníkov úspešného portálu.

Facebook, ktorý založil v roku vtedy ešte štundent Harvardu Mark Zuckerberg, okrem niektorých výnimočných prípadov zasahovať a sťahovať kontroverzný obsah, odvolávajúc sa na slobodu slova.