Eurosocialisti majú zoznam “hrozných” kandidátov do EP

Ako v úvode píšu európski socialisti, ľudí na svojom zozname „12 hrozných kandidátov“ kritizujú výlučne za ich názory. „Výber predstavoval ťažkú voľbu, a určite tam boli aj kandidáti s absurdnejšími a urážlivejšími názormi“, uvádza skupina v dokumente. Voliči majú podľa socialistov právo vedieť, kto sú na európskej úrovni spojenci tých, za ktorých doma hlasujú.

Dvojka na kandidátke SDKÚ-DS vo voľbách do Európskeho parlamentu Peter Šťastný, súčasný líder slovenskej delegácie pri skupine EPP-ED, sa na zoznam dostal podľa eurosocialistov preto, že „inicioval monitorovaciu skupinu pre Slovensko v EPP, napriek tomu, že Slovensko má demokraticky zvolený parlament a legitímnu vládu. Iniciatíva pána Šťastného vyvoláva dojem, že na Slovensku nie je demokratický systém vládnutia a že nerešpektuje ľudské a občianske práva.“  

SDKÚ v reakcii na tento počin PES vydala stanovisko, v ktorom uvádza: „Eurosocialisti kritizujú Petra Šťastného za to, že po voľbách 2006 upozornil na nebezpečnú koalíciu Smeru s nacionalistami SNS a HZDS, ktorá vznikla.“ Strana pripomína, že samotní európski socialisti viedli dlhé mesiace disciplinárne konania voči Smeru a vážne uvažovali o jeho vylúčení.

„Európski socialisti posadili Smer na lavicu hanby za koalíciu so SNS a HZDS – a dnes budú vyčítať Petrovi Šťastnému, že upozornil na vysoko rizikovú koalíciu Smer – SNS – HZDS a na jej možné dôsledky“.  

Zoznamu eurosocialistov kraľuje taliansky premiér Silvio Berlusconi. Ten vedie kandidátku svojej strany do EP vo všetkých piatich volebných obvodoch Talianska. Každému je ale jasné, že nemá v úmysle stať sa europoslanom ani za jeden z ich, píše sa v zdôvodnení.

Dvojkou je Belgičan Derk-Jan Eppink, za výrok: „Ako Holanďan, ktorý žije vo Flámsku, mám pocit, že život bieleho, heterosexuálneho Holanďana s dobrou prácou a drahým autom nie je ľahký. Musí platiť dane a držať hubu. Vinia ho za rasovú a sexuálnu diskrimináciu, fakt, že zarába veľa peňazí je odsudzovaný ako anti-sociálny a jeho auto znečisťuje  životné prostredie… “

Na treťom mieste je súčasný líder španielskej delegácie pri EPP Jaime Mayor Oreja, ktorý ako uvádzajú socialisti, neprehovoril v EP od novembra 2007 a odmietol podporiť deklaráciu odsudzujúcu Fracov režim.   

Ďalším je estónsky liberál Igor Gräzin, ktorý podpísala petíciu Libertas za priznanie štatútu paneurópskej strany. Neskôr tvrdil, že jeho podpis je falošný. Libertas ho však predložením dokumentov, ktoré obsahovali kópiu jeho pasu a preukazu poslanca usvedčila z klamstva. Iným dôvodom sú podľa socialistov i jeho urážlivé výroky o Fínoch.

V nemilosti PES sa ocitla aj Monica Macovei, bývalá rumunská ministerka spravodlivosti. Dôvodom na zaradenia na zoznam má byť jej verejná kritika korupcie vo svojej krajine a a výzva, aby Rumunsku neboli vyplácané európske fondy, „čo je jasne proti záujmom krajiny“, dôvodia eurosocialisti.

Do spoločnosti vyššie menovaných sa dostal aj Hynek Fajmon z českej ODS za jeho kritiku klimatickej politiky EÚ. Tvrdí, že zmeny klímy sú nezávislé na konaní človeka a pokiaľ zostane EÚ osamotená v snahe znižovať emisie skleníkových plynov, jediné čo dosiahne je uštedriť ranu európskej ekonomike.

Socialistom sa nepáči ani výrok poľského kandidáta Mariana Krzaklewskieho, ktorý povedal, že „poľská ústava je horšia ako sovietska invázia“ a že „je oveľa ťažšie vypiť pol litra vodky ako zvrhnúť vládu.“

Zoznam uzatvára Nick Griffin z krajne pravicovej Britskej národnej strany za explicitné popieranie holokaustu.