Eurosocialisti si spomenuli, že im vadí SNS

Gianni Pittella

Predseda politickej skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) Gianni Pittella včera varoval slovenského premiéra Roberta Fica, ako zostavovateľa novej slovenskej vlády, pred spojenectvom so Slovenskou národnou stranou (SNS).

„Robert Fico sa pokúša vytvoriť koaličnú vládu, kde je medzi inými aj nacionalistická strana SNS, čo vzbudzuje obavy. Mal by upustiť od tejto politickej cesty, pretože riskuje rozpor s progresívnymi hodnotami a princípmi,” uviedol Pittella v správe pre médiá.

Šéf druhej najsilnejšej politickej frakcie v europarlamente informoval, že skupina S&D vyzve predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES), aby sa zaoberala pozíciou strany Smer-SD.

Netuší, o čom hovorí

Podľa Roberta Fica Gianni Pittella netuší, ako sa zostavuje vláda, a preto by sa nemal vyjadrovať k tej, čo teraz vzniká na Slovensku. Povedal to včera na otázku TASR tesne po príchode na summit EÚ do Bruselu.

Fico dodal, že taliansky socialistický europoslanec nikdy nezostavoval vládu, a teda netuší, o čom hovorí.

“Nemá šajnu o tom, ako sa zostavuje vláda. Keby SNS bola na druhej strane, asi by to bolo v poriadku. Jednoducho to netuší,” reagoval premiér. Dodal, že každý politik by sa mal vyjadrovať vtedy, keď niečo o veci vie.

“Môj starý otec vždy hovoril: správne vyberaj slová, keď hovoríš o veciach, ktorým nerozumieš,” povedal Fico na adresu šéfa frakcie S&D.

Dvakrát do tej istej rieky

Eurosocialisti už raz členstvo strany Smer-SD kvôli koalícii so SNS pozastavili. Bolo to po sformovaní prvej Ficovej vlády v roku 2006, ktorú okrem Smeru a SNS tvorilo aj Mečiarovo ĽS-HZDS.

Vtedy tento krok eurosocialisti interpretovali ako porušenie vnútorných princípov európskej sociálnej demokracie, ktoré vystríhajú pred spoluprácou so stranami s nacionalistickou a krajne pravicovou agendou.

Táto sankcia, za ktorou stál vtedajší šéf eurosocialistov Poul Nyrup Rasmussen ale netrvala po celú životnosť koalície s národniarmi a členstvo Smer-SD obnovené už vo februári 2008.

Spor aj o utečencoch

Gianni Pittella a niekoľko ďalších poslancov z radov eurosocialistov sa dostal do “sporu” s Ficom aj na sklonku roka 2015. V septembri žiadal pozastavenie členstva strany Smer-SD z európskej rodiny socialistov pre výroky Roberta Fica na adresu migrantov a aj pre žalobu Slovenska na Súdny dvor EÚ v otázke povinných národných kvót pre utečencov. Po výmene názorov medzi vedením PES a Robertom Ficom a ďalšími predstaviteľmi Smeru-SD sa ale PES vedená Bulharom Sergejom Staniševom pre žiadne kroky voči svojmu slovenskému členovi nerozhodla.