Eurovoľby: Kríza spôsobila, že tentokrát je to naozaj

Zdroj: IK EP

„Nebolo možné preskočiť bolestné cvičenie úspor“, hovorí o vplyve krízy na EÚ slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Únia sa podľa neho poučila, že na veľké problémy sa dajú hľadať jedine spoločné európske riešenia, medzi nimi nové hospodárske riadenie, či banková únia.

„Dostali sme právomoc posudzovať, či sú reformy v členských štátoch sú nastavené dobre a hodnotiť rozpočty. Ako bývalý veľvyslanec pri EÚ viem, že to bolo pred 5 rokmi nemysliteľné“, dodáva podpredseda  EK a líder kandidátky Smeru-SD v nadchádzajúcich eurovoľbách.

Na cezhraničnom trilaterálnom fóre organizovanom Informačnými kanceláriami Európskeho parlamentu z Rakúska, Maďarska a Rakúska opätovne vyzval na voľbu „proeurópskych strán“.

Rakúsky europoslanec Heinz K. Becker (EĽS) zdôrazňuje, že v Európskom parlamente nie je možné robiť bez spolupráce nič.

„Sme najväčšia skupina v EP (skupina Európskej ľudovej strany), ale sami bez spolupráce s inými skupinami vieme urobiť akurát veľké nič. To sa týka aj ostatných, bez spolupráce nič nedosiahnete.“

Rakúsko ručí v záchrancom mechanizme pre eurozónu (ESM) 14 miliardami eur. „Zatiaľ sme ale nezaplatili ani jedno euro. Populisti, ktorí hovoria, že peniaze treba nechať doma a neplatiť ich krajinám čo žili na dlh preto zavádzajú. Nič sme tam neplatili. Írsko z mechanizmu vystúpilo a Portugalsko sa zlepšuje“.

Becker pripúšťa, že v záchrane problémových krajín sa stali chyby.

„Trojka (EK, MMF, ECB) boli požiarnici, ich úlohou bolo uhasiť požiar. Pri tom, bohužiaľ, voda zničí mnoho častí domu“, vysvetľuje.

Europoslankyňa z Maďarska Zita Gurmai (S&D) kritizuje lídrov únie za nedostatok vízie, čo sa prejavilo napríklad v rokovaniach o európskom rozpočte. Stotožňuje sa s výčitkou Európskeho parlamentu ako celku, že spôsob akým sa prijímali rozhodnutia a robili v EÚ niektoré kroky na zvládnutie krízy bol netransparentný a bez účasti Európskeho parlamentu a občanov.

„Ako politik som sa naučila, že ekonomické kríza a vysoká nezamestnanosť zvyčajne motivujú občanov, aby volali po zmene,“ hovorí slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH). Tam, kde sú vzťahy medzi parlamentom a vládou jasné, je ľahké povedať, kto je za neporiadok zodpovedný. Vláda a väčšina v parlamente“.

V EÚ však je Komisia, ktorá koná v rámci medzinárodnej zmluvy, Rada ktorá zastupuje členské štáty a Parlament s meniacimi sa väčšinami od zasadnutia výboru a pléna, hovorí líderka kandidátky kresťanských demokratov v eurovoľbách. 

"Bežný občan o to veľa nevie, ale vie o vysokých platoch", konštatuje. Bojí sa, že ak chýba jasná politická zodpovednosť mnoho ľudí si myslí, že dôvodom pre zlú situáciu sú európske inštitúcie, bez ktorých by sme nemuseli zachraňovať banky.

Voľby preto podľa europoslankyne tentokrát  nebudú o hŕstke eurooptimistov, ktorí sa navzájom uisťujú o ich náklonnosti  voči Európe. „Tentokrát je to naozaj“, hovorí.

Znovu vybudovať dôveru s občanmi sa podľa nej nedá PR kampaňou, „musí sa to odvíjať od obsahu.“

Robíme to spolu

„EÚ je najkonsenzuálnejšia organizácia na svete“, pripomína Šefčovič. „Radšej budeme sedieť o jeden deň rokovaní dlhšie, aby sme našli konsenzus.“ Málo zrozumiteľný legalistický jazyk európskych inštitúcií je podľa neho tiež cenou za konsenzus.

„Buď budeme tvarovať globalizáciu, alebo bude globalizácia tvarovať nás“, obhajuje potrebu ďalšej integrácie. „Bruselizácia neúspechu je častý jav. Ale členské štáty by mali byť úprimné a povedať, že tieto veci robíme spolu a nič sa nedeje z vôle napríklad jednotlivého eurokomisára."

Menej Európy? 

Hoci vidí v prvom rade „veľké vymoženosti“  v EÚ sa podľa europoslanca Beckera dejú aj „divné veci“ ako napríklad kritizovaná regulácia olivového olej „alebo iné hlúposti“, hovorí europoslanec Becker. Naráža vysoko kontroverzný návrh Komisie, ktorý zakazoval v reštauráciách olivový olej podávať v originálnych fľaškách.  

Komisia sa z tohto prípadu podľa Šefčoviča poučila.

„Musíme byť odvážnejší pri odmietaní niektorých vecí. Čo bolo za týmto konkrétnym prípadom s olivovým olejom? Niektoré členské štáty nás oslovili s tým, že predaj olivového oleja je ich významným zdrojom príjmu a že v reštauráciách a kantínach dochádza s olivovým olejom k veľkým podvodom. Preto chceli pomôcť s tým, aby dostali zaplatené za to, čo vyrábajú. Predložili sme to a aj nás za to zmasakrovali. Komisia sa z toho poučila a sústredíme sa na, to čo je dôležité“.

„Potrebujeme nie viac, či menej EÚ, ale hlavne lepšiu Európu“, hovorí europoslankyňa Anna Záborská. V Lisabonskej zmluve sú podľa nej právomoci medzi úniou a členskámi štátmi rozdelené pomerne presne. „Štáty ale musia jasne povedať, keď sa niečo dotýka ich právomocí“, hovorí.

Kríza podľa nej ešte neskončila. Posunula sa z finančnej, ekonomickej oblasti aj do oblasti sociálnej. Snahou EÚ a všetkých jej predstaviteľov je, aby kríza neprešla do fázy politickej.