Eurovoľby majú byť aj o šéfovi Komisie

Diskusia v EP, Zdroj: TASR/AP Photo/Christian Lutz

V uznesení, ktoré vo štvrtok podporili poslanci Európskeho parlamentu pomerom hlasov 316 za, 90 proti, požadujú aj presunutie eurovolieb z mesiaca jún na máj. Možnými termínmi by mohli byť 15-18. máj alebo 22.-25. máj.

Takáto zmena by novozvoleným poslancom umožnila lepšie sa pripraviť na voľbu predsedu Európskej komisie, ktorá sa tradične koná na júlovej schôdzi. Jeseň by potom ostala vyhradená na híringy nových dezignovaných členov Európskej komisie.

Tá by sa mala ujať úradu 1. novembra 2014.

Ak by európske politické strany nominovali svojich kandidátov na post predsedu Európskej komisie pomohlo by to rozšíriť do povedomia politický program jednotlivých strán a teda umožnilo občanom informovanejšie vyberať.

„Úspech bude meraný tým, ako veľmi zaujme personalizácia a dramatizácia predvolebnej kampane verejnú pozornosť ak sa zameria na otázky, o ktorých bude rozhodovať aj Európsky parlament – podoba Európskej komisie, tempo a hĺbka integrácie, veľkosť a štruktúra rozpočtu alebo hranice členstva v EÚ“, hovorí liberálny europoslanec Andrew Duff.

Ako Strany európskych socialistov (PES) tak aj najväčšie frakcia európskych ľudovcov už signalizovali, že svojich favoritov na šéfa exekutívy vyberú s dostatočným predstihom pre voľbami.

„Nominácia kandidátov prinesie pozitívnu dynamiku a bude generovať nebývalý verejný záujem o voľby v roku 2014“, myslí si predseda európskych ľudovcov Wilfried Martnes. „Ak sa všetky hlavné politické strany pripoja k tomuto postupu určite to veľmi prispeje k tvorbe európskeho verejného priestoru.“

Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu bola v roku 2009 na úrovni 43 %, najnižšia odkedy sa voľby začali v roku 1979 konať. Na Slovensku bol opäť najnižšia v celej EÚ na úrovni približne 20 %.

„Kvôli klesajúcej účasti  a šíriacom sa euroskepticizme, je veľmi dôležité pre legitimitu Európskeho parlamentu, zvýšiť voličskú participáciu.

Euroslanci by si želali, aby noví komisári boli vyberaní spomedzi radov zvolených členov Európskeho parlamentu, čo by opäť dalo voličom väčšiu možnosť ovplyvniť kto v Komisii sedí.

V súčasnosti komisárov nominujú národné vlády.

V uznesení sa tiež zvádza, že by krajiny mali nominovať na jeden komisársky post v záujme rodovej vyváženosti vždy kandidátov dvoch – muža aj ženu, s ktorých sa potom bude vyberať.