Eurovoľby: prípravy postupne začínajú

Zdroj: TASR

Nájdi svojho predsedu

Európska komisia v marci odporučila európskym politickým stranám nominovať pred eurovoľbami 2014 svojho kandidáta na funkciu predsedu Európskej komisie. Vítazný politický blok by potom definoval hlavnú politickú líniu európskej exekutívy. Dnes majú v Európskom parlamente najviac poslancov ľudovci (stredopravé strany). 

Zámerom tohto opatrenia je zvýšiť záujem o budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu a rozprúdiť celoeurópsku diskusiu.

Ambíciou tiež pôvodne bolo, aby sa voľby konali v celej EÚ v jeden a ten istý deň. Rôzna úprava volebných dní v jendotlivých členských štátov toto ale nateraz neumožňuje. Voľby sa budú konať v časovom intervale 22.-25. mája 2014. Poslanci dosiahli aspoň ich posunutie z júnového termínu na máj. Novému Európskemu parlamentu to umožní lepšie sa pripraviť na jeho úlohu pri formovaní novej Európskej komisie a voľbu jej predsedu.

Európska komisia tiež odporúčala národným politickým stranám prejaviť v predvolebnej kampani svoju príslušnosť k jednotlivým európskym politickým rodinám a následne informovať voličov o „svojom“ kandidátovi na funkciu predsedu Európskej komisie.

Volebný rok

V roku 2014 budú Slováci chodiť k volebným urnám často. Čakajú ich (pravdepodobne dve kolá) voľby prezidenta a taktiež dvojkolové voľby do Vyšších územných celkov (VÚC). Päticu volieb uzavrú práve voľby do Európskeho parlamentu.

Slovenské politické strany sa zatiaľ s kandidátkami neponáhľajú. Zo súčasných 13 slovenských poslancov Európskeho parlamentu sa ale bude pravdepodobne väčšina uchádzať o znovuzovolenie. Zo Slovenska v EP aktuálne pôsobí Monika Flašíková-Beňová, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Eduard Kukan a Peter Šťastný (obidvaja SDKÚ-DS), Anna Záborská a Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Edit Bauer a Alajos Mészáros (obaja SMK), Jaroslav Paška (SNS) a Sergej Kozlík (ĽS-HZDS).

Podľa agentúry TASR avizoval najnovšie podpredseda opozičnej strany Most-Híd Zsolt Simon záujem kandidovať na post poslanca Európskeho parlamentu.

„Minulý rok som oznámil predsedovi, že mám záujem sa zúčastniť v eurovoľbách ako poslanec za stranu Most-Híd," povedal pre TASR Simon. Svoj zámer odôvodňuje tým, že poľnohospodárska politika v Bruseli dosť rezonuje a zo Slovenska sa tam ňou momentálne nikto nezaoberá. Simon je bývalým ministrom pôdohospodárstva.

Chorváti k eurovoľbám aj v tomto roku

Chorváti, ktorí sa členmi únie stanú oficiálne už 1. júla 2013, majú svoje prvé eurovoľby už v apríli. Hneď po vstupe tak ich poslanci zasadnú do poslaneckých lavíc, dostanú svojho eurokomisára aj miesta úradníkov v inštitúciách EÚ. 

Chorvátska tlačová agentúra HINA informovala, že chorvátsku mimoparlamentnú ultrapravicovú stranu práva (HSP) podporí v kampani pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu osobne i niekdajší líder francúzskeho Národného frontu Jean-Marie Le Pen.

Ten má spolu s europoslancom jeho strany Bruno Gollnischom pricestovať už na budúci týždeň na niekoľko straníckych akcií v Chorvátsku.  

HSP by v Európskom parlamente chcela reprezentovať "eurorealistov, respektíve všetkých, ktorí sú nespokojní s formou vstupu Chorvátska do Európskej únie

EurActiv.sk/TASR