Excitovaný híring o iniciatíve „Jeden z nás“

Zdroj: EP

Európsky parlament zorganizoval verejné vypočutie už k druhej európskej občianskej iniciatíve, ktorej sa podarilo vyzbierať viac ako milión podpisov.

Iniciatíva „Jeden z nás“ žiada ukončiť financovanie výskumu, pri ktorom dochádza k získavaniu kmeňových buniek z ľudských embryí, z európskych grantov. Podobne zamýšľa ukončiť financovanie politík plánovaného rodičovstva európskymi prostriedkami rozvojovej pomoci.

Anna Záborská (KDH, EĽS) ktorá iniciatívu podporuje hovorí, že híring bol „živý až excitovaný“. „Bolo vidno, že je to téma jednak zaujímavá a jednak téma, ktorá polarizuje spoločnosť.“

Podľa nej tam bola tendencia otočiť tému na za a proti potratom namiesto témy výskumu na embryonálnych bunkách a rozvojovej politiky.

Záborská hovorí, že deň pred híringom Komisia v diskusii s organizátormi zaujala priaznivé stanovisko v diskusii, kde EK povedala, že nepodporujú ničenie ľudských embryí za účelom výskumu. „Pri otázke, z akého dôvodu, zástupca Komisie povedal, z toho istého, ako organizátori iniciatívy – z princípu rešpektovania ľudskej dôstojnosti.“

Momentálne sa čaká na stanovisko kolégia komisárov, ktoré by malo prísť 28. mája, teda až pár dní po európskych voľbách. Môžu na báze iniciatívy začať legislatívny proces, alebo navrhne iné riešenie alebo iniciatívu zamietne.

Podľa Gregora Puppincka, predsedu občianskeho výboru "Jeden z nás", je iniciatíva začiatok a nie koniec občianskeho boja za "dôslednú ochranu ľudského života na pôde európskych inštitúcií".

Kritikom iniciatívy sú najmä poslanci z ľava politického spektra. Europoslankyňa Edit Estrela (Socialisti a demokrati, Portugalsko), ktorej správa nedávno rozvírila diskusiu aj na Slovensku, hovorí, že iniciatíva "Jeden z nás" ide proti duchu nástroja Európskej občianskej iniciatívy. Kritizuje najmä požiadavku, aby výdavky z rozvojovej pomoci EÚ už nemohli smerovať na podporu plánovaného rodičovstva a sexuálneho a reprodukčného zdravia žien.

Organizácie, ktoré za ňou stoja sa podľa nej snažia „vnútiť svoje vlastné náboženské presvedčenie do verejných politík, ktoré sa týkajú všetkých a v tomto prípade žien v rozvojových krajinách bez ohľadu na to, či tieto názory zdieľajú alebo nie“, napísala pre magazín The Parliament.

Odporcovia iniciatívy vedú podľa Záborskej debatu vo viac politickej rovine a s ideologickým podtónom. „Zaznelo tam napríklad, že väčšina podpisov sú od kresťanov a že iba 1,7 milióna ľudí by nemalo byť smerodajných. Pri iniciatíve o vode nikto nepátral, kto to podpísal. Pri tejto iniciatíve až 14 štátov splnilo limit na počet podpisov, čo je dvojnásobok, koľko bolo potrebných."

Europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH), ktorý sa híringu zúčastnil to tiež vidí inak.

„Vo vypätej atmosfére nepriateľsky naladených predsedajúcich poslancov z Francúzska či Veľkej Británie sme argumentačne dokázali, že EÚ už ďalej nemôže byť vo svojej politike nekoherentná – na jednej strane hlásať právo každého človeka na život a na druhej strane financovať aktivity, ktoré ho zabíjajú. Verím, že spoločnými silami sa nám tento boj podarí vyhrať", povedal.  

Najväčšiu zodpovednosť za odpoveď na túto iniciatívu majú eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs a komisárka zodpovedná za výskum Maire Goeghegan-Quinn.

Komisárka Geoghegan-Quinn uviedla, že híring je "dôkazom úspechu demokracie". „Budeme vašu žiadosť dôkladne študovať“, povedala. Odporcovia iniciatívy zase pripomínajú komisárovi Piebalgsovi, že v minulosti podporoval rozvojové politiky smerujúce k reprodukčnému zdraviu žien.