Fico sa s eurosocialistami v otázke žaloby nezhodol

zdroj: TASR

„Povedal som, že je to právo členských krajín a bolo by zvláštne kritizovať krajinu za to, že využije tento právny nástroj," povedal po stretnutí v Štrasburgu premiér Robert Fico.

"Oznámil som, že máme na to osem týždňov, že žalobu podávame na súde a na tomto postoji nemôžem v tomto okamihu nič meniť, lebo nevidíme žiaden posun, ktorý by nás oprávňoval rozmýšľať inak.“

V Štrasburgu Fico pred europoslancami zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) a šéfom Strany európskych socialistov (PES) Sergejom Staniševom vysvetľoval postoj slovenskej vlády k migračnej kríze, na ktorú sa podľa neho nesmieme pozerať ideologicky, lebo hrozí, že štandardné politické strany sa ocitnú v opozícii a budú pozerať, čo robia s migrantmi „blázni a poloblázni“ z extrémnych politických strán.

Fico zdôraznil, že sám požidal o možnosť vystúpiť a vysvetliť svoje postoje pred frakciou S&D.

Alternatívna ponuka

Šéf Smeru-SD socialistickým europoslancom hovoril o alternatívnych príspevkoch Slovenska k riešeniu migračnej situácie, medzi inými spomenul pomoc pri vytváraní bezpečných zón v Sýrii, finančnú spoluúčasť (21 miliónov eur) na operácie agentúry Frontex pre ochranu schengenskej hranice a „rozlišovanie ekonomických migrantov od tých, ktorým treba pomôcť“.

„Je zodpovednosť politikov bez ohľadu na to, či sú naľavo alebo napravo, ponúkať racionálne riešenia, ktoré sa opierajú o hodnoty a solidaritu…, ale musia to byť veci, ktoré v živote fungujú,“ povedal Fico.

Výroky

Zároveň dodal, že je sklamaný tým, že sa diskusia na pôde EP sa týkala aj výrokov, ktoré nikdy nepovedal.

Obviňovali ma z výroku, že Slovensko je pre Slovákov, a nie pre menšiny. Keby som niečo také povedal, tak ma maďarská národnostná menšina na Slovensku zožerie,“ opísal situáciu Fico.

Viac v článku (Šéf eurosocialistov v EP Ficovi: Zahanbili ste nás)

Reakcie na Ficove vystúpenie

Predseda skupiny S&D v EP Gianni Pittella zhodnotil vystúpenie slovenského premiéra ako dobrý štart v rámci dialógu, ktorý podľa neho musí pokračovať.

Predseda S&D oceňuje, že premiér SR zdôraznil záväzky slovenskej vlády zavádzať konkrétne prejavy solidarity v súvislosti s migrantmi.

Napriek tomu, že premiér potvrdil zámer pokračovať s prípravou žaloby ohľadne kvót, Pittella ocenil, "že (Fico) doteraz záväzne neoznámil, že sa žaloba na Súdnom dvore EÚ stala skutočnosťou.“ 

Pittella hovorí, že ak by sa takéto rozhodnutie vlády SR potvrdilo, bola by to „zlá vec“, pretože by znamenala rozdielny prístup oproti tomu, aký presadzujú európski socialisti a inštitúcie EÚ, ktoré môžu rozhodovať kvalifikovanou väčšinou.

Podľa šéfa slovenskej delegácie pri S&D, europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) bolo stretnutie užitočné.

Takéto stretnutia sa podľa neho "neodohrávajú v atmosfére totálnej pohody“, ale umožnilo to vysvetliť si si niektoré veci. Ocenil, že premiér hovoril to isté, čo na domácej scéne.

Podľa Maňku sa napríklad talianska europoslankyňa slovenského premiéra pýtala, či si uvedomuje, čo musí Taliansko v súvislosti s migračným tlakom podstúpiť.

Slovenský europoslanec hovorí, že ho iniciatíva šéfa jeho frakcie Gianniho Pittellu ohľadne Smeru-SD prekvapila, kedže s ním hovoril len deň pred tým, ako Pittella vydal stanovisko s výzvou na pozastavenie členstva. 

Podľa Maňku je istou chybou, že mnohí v EÚ vnímajú, že Slovensko chce podať žalobu proti ostatným členským štátom únie. Podľa jeho slov chce slovenská strana iba jasne vysvetliť, že ak napríklad donútime nejakého utečenca, aby nasilu zostal v našej krajine, on sa tiež môže obrátiť na súd, či neboli porušené jeho práva a súd mu môže dať za pravdu.

Čo bude ďalej?

O tom či Strana európskych socialistov (PES) naozaj pozastaví členstvo Smeru-SD, nerozhoduje skupina S&D v Európskom parlamente, ale strana. 

Na dnes (utorok, 6. októbra) zvolal Gianni Pittella stretnutie politického grémia S&D spolu s vedúcimi národných delegácií socialistov v EP a spoločne ešte v priebehu tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP rozhodnú o tom, aké bude odporúčanie tejto skupiny pre PES.

EurActiv.sk/TASR