Francúzska PS chystá bič na kandidátov do eurovolieb

Len mesiac pred finalizovaním kandidátky pre eurovoľby navrhol generálny tajomník strany francúzskych socialistov (Parti Socialiste, PS) Arnaud Montebourg chartu pravidiel správania sa pre budúcich europoslancov, vrátane povinnej účasti na štrasburských plenárnych schôdzach, informuje EurActiv.fr.

Nové pravidlá správania sa spravia v prvom rade koniec viacnásobným mandátom. Na rozdiel od poslancov národného parlamentu tak francúzski socialistickí europoslanci nebudú môcť zastávať zároveň „významné výkonné pozície“ na miestnej úrovni.

Od europoslancov sa bude vyžadovať plná účasť na schôdzach parlamentu v Štrasburgu (jeden týždeň v mesiaci), od čoho si strana sľubuje skoncovanie s absentérstvom a s tým súvisiacim negatívnym obrazom v médiách a medzi verejnosťou.

Budúci členovia EP za sa musia zaviazať, že nevyužijú svoj mandát ako „odrazový mostík“ k budúcim politickým pozíciám na národnej úrovni. „Takéto správanie vedie ľudí k tomu, že veria, že Francúzsko a PS sa nestarajú o Európu a len ju využívajú na svoj osobný prospech,“ uvádza dokument. V praxi táto klauzula zabráni poslancom skrátiť si mandát.

Dokument uvádza, že pre kandidátku musí byť charakteristická rôznorodosť, aby odrážala „pluralitu pôvodu Francúzov“. Nešpecifikuje aké percento by malo odrážať túto rôznorodosť.

Najzvláštnejším Mantebourgovým návrhom je, aby si PS vymenila kandidátov so sesterskými stranami zo Strany európskych socialistov (PES). Konkrétne to bude znamenať „vytvorenie takých podmienok, aby sa kandidát francúzskych socialistov mohol dostať na kandidátku v inej krajine, zatiaľ čo socialista z inej krajiny bude na kandidátke PS“.

Pravidlá správania sa, ktoré budú musieť europoslanci dodržiavať dajú PS v Bruseli „strategický vplyv“, čím sa vyrovnajú socialistom z Nemecka a Veľkej Británie, ktorí podľa PS benefitujú zo silného zastúpenia na európskej úrovni.

Šéfka francúzskych socialistov Martine Aubry podľa všetkého súhlasí s takýmto návrhom, naopak nepáči sa to krídlu strany v minulosti spájanému s menami Dominique Strauss-Kahn a Laurent Fabius. „Je to veľký chaos“, povedal pre EUrActiv.fr zdroj z prostredia strany, ktorý tiež dodal, že o všetkom sa rozhodne v kancelárii Martine Aubry. Jediná otázka je, ako ďaleko chce vedenie strany zájsť, uzavrel zdroj.

Myšlienka vytvorenia špecifických kritérií pre výber kandidátov do eurovolieb nie je nová, Arnaund Monteborgh ich navrhoval už pre voľby 2004. Vtedy však nebol v pozícíí, aby zmeny pretlačil vo vedení strany. Dnes je však jedným z kľúčových stratégov kampane.