Gašparovič si mýli EÚ s Radou Európy

V spleti názvov rôznych európskych inštitúcií a organizácií – Európska rada, Rada EÚ, Rada Európy, Európsky parlament, Parlamentné zhormaždenie Rady Európy – sa človek ľahko zamotá.

Stalo sa to aj prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, ktorý na svojej predvolebnej stránke v sekcii FOTO, časť „Zahraničie“, publikoval fotografiu z vystúpenia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. To, že ide o Parlamentné zhromaždenie RE, je jasne vidieť z nápisov na rečníckom pulte i na pozadí.

Pod fotografiou štátnika je však napísané: „Ivan Gašparovič vystúpil v Európskom parlamente v Štrasburg“. Ivan Gašparovič v Európskom parlamente nikdy nevystúpil. Zhoduje sa iba meno mesta. Parlamentné zhormaždenie Rady Európy naozaj sídli v Štrasburgu, rovnako ako aj jedno z troch pracovných miest Európskeho parlamentu.

Pozrite si screenshot (11.3.2009, 17:00).

Rada Európy (Council of Europe) je paneurópskou medzinárodnou organizáciou združujúcou 47 krajín od Portugalska na západe až po Rusko a juhokaukazské republiky na východe. Venuje sa ochrane ľudských práv v celom regióne, podpore demokracie, rozvoju európskej kultúrnej identity a riešeniu celoeurópskych problémov. Parlamentné zhromaždenie je jednou z jej inštitúcií a tvoria ho zástupcovia národných parlamentov.

Európsky parlament (European Parliament) je inštitúciou Európskej únie, ktorej poslancov volia v priamych voľbách občania členských štátov Európskej únie. Spolu s Radou ministrov EÚ prijíma európsku legislatívu.

Ešte v roku 2005 sa Ivan Gašparovič pre nemecký denník Die Welt vyjadril, že Európsky parlament je vo svojej súčasnej podobe „mamutí“ a mal by radšej pozostávať z poslancov národných parlamentov. (EurActiv, 3/11/2005). Ušetrili by sa podľa neho miliardy a poslanci by boli bližšie k občanom.