HZDS: Menšinové otázky patria Rade Európy, nie europarlamentu

“Pán Slota a spol. hrubými výrokmi špinia pred slovenské dvere a pani Belousovová nadáva europoslancom, že tú špinu nedokážu včas odpratať”, uviedli v spoločnom vyhlásení europoslanci za ĽS-HZDS, Irena Belohorská, Sergej Kolzík a Peter Baco. Slotove výroky sú podľa nich “nasilnejšou zbraňou v rukách maďarských radikálov a maďarských poslancov Európskeho parlamentu”.  

Ako dnes na tlačovej konferencii informovali europoslanci, na tému maďarského radikalizmu opakovane vystúpili v pléne a prijali písomné vyhlásenie k Maďarským gardám. Poslankyňa Belohorská osobne navštívila dedinu Mlynky, pripomenul Sergej Kozlík. Odmietajú preto kritiku podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej.

Podľa europoslancov z ĽS-HZDS však Európsky parlament nie je inštitúciou, ktorá by sa mala touto témou prioritne zaoberať. Okrem toho, že EP nie je miestom, na riešenie bilaterálnych vzťahov členských štátov EÚ, problematikou menšín v Európe sa zaoberá najmä medzinárodná oraginzácia Rada Európy.

„V stálej delegácii Slovenskej republiky sú zastúpení dvaja poslanci Slovenskej národnej strany. Doposiaľ ani jeden z nich otázky slovensko-maďarských vzťahov v Rade Európy neotvoril, čo dokumentuje pasivitu SNS v tejto oblasti“, odkázali poslanci vo vyhlásení.

Podľa Belohorskej a Kozlíka sa ani rétorike rumunského europoslanca László Tőkésa, ktorý v minulosti kritizoval slovenskú vládu a jej menšinovú politiku, ktorá je podľa Kozlíka „vysokoštandardná“, v Európskom parlamente nedostáva veľa pozornosti a bola vytlačená na okraj. 

Belohorská informovala, že včera (13.11) odovzdala predsedovi Európskeho parlamentu Hansovi-Gertovi Pötteringov list, v ktorom žiadala, aby sa situáciou, kedy na Slovensku pochodovalo 40 maďarských radikálov v replikách fašistických uniforiem zaoberal EP na úrovni politických skupín. Pöttering zatiaľ k listu nezaujal stanovisko.