Interview: Sociálna demokracia je nekompatibilná s netoleranciou

rasmussen

 

  • Hlavným argumentom premiéra Fica pre vznik koalície so SNS a HZDS je, že táto konštelácia najlepšie zabezpečí implementácia sociálno-demokratického programu. Hrá to pre vás nejakú úlohu pri akceptácii spolupráce s nacionalistickou stranou?

Chcem, aby bolo Slovensko vedené sociálno-demokratickou vládou SMER-u. Slovensko potrebuje sociálnu demokraciu po neoliberálnej vláde, ktorá zvýšila nerovnosti a sociálne rozdiely. Sociálno-demokratický program však nemožno nikdy dosiahnuť v koalícii s krajne pravicovými nacionalistami. Sociálna demokracia je nekompatibilná s netoleranciou voči menšinám, je kompatibilnou s jazykom nenávisti a násilia.

  • Ste pripravení zmeniť názov ak skúsenosti ukážu, že táto Ficova vláda neskĺzne do žiadnych nacionalistických extrémov?

Realizácia nacionalistickej politiky je možno najväčším, no nie jediným nebezpečenstvom. Vstupom do koalície s nacionalistickou stranou dáva SMER politickú dôveryhodnosť ideológii, proti ktorej sú socialisti od základu v opozícii. Úspechy SMER-u sa stanú aj ich úspechmi.

  • Ak SMER nezmení svoj názor, a zostane v koalícii so SNS aj v čase kongresu Strany európskych socialistov, budete žiadať jeho úplné vylúčenie?

Mojim odporúčaním je suspendovanie členstva SMER-u dovtedy, pokiaľ ostáva vo vláde SNS, a rovnaký návrh predložila aj Socialistická skupina v Európskom parlamente. Z reakcií od členských strán môžem usudzovať, že mnohí lídri v našej politickej rodine môj postoj zdieľajú.

  • Postavili by ste sa rovnako aj k akejkoľvek inej sociálno-demokratickej strane, ktorá by vstúpila do koalície s nacionalistickou pravicou?

Strana európskych socialistov sa na Kongrese v Berlíne v roku 2001 jednomyseľne zhodla na tom, že členské krajiny nemajú vstupovať do akejkoľvek politickej aliancie, či nadväzovať spoluprácu, s akoukoľvek stranou podporujúcou, či nabádajúcou k rasovým a etnickým predsudkom a nenávisti. Pre sociálnych demokratov a socialistov je to základný politický postoj. SES odmieta nenávisť všade, kde sa objaví jej nepekná tvár. A nie je to len problém Slovenska.

  • Myslíte si, že „izolácia“ extrémistických (no stále legálnych) strán je najlepšou politikou? Ak sa pozrieme na situáciu v niektorých krajinách (Rakúsko, Belgicko…), ozývajú sa hlasy, že z dlhodobého hľadiska môže byť výhodnejšie spolupracovať s nimi, zapojiť ich do „normálneho“ politického procesu, zatiahnuť ich do mainstreamu, čo extrémistické sily v konečnom dôsledku oslabí.

Populistický extrémizmus znečisťuje demokratickú politiku bez ohľadu na to, čo zodpovedné strany robia. Problémom extrémistov nie je len to, že vyvolávajú hrozivú nenávisť, a strach, ale dávajú tiež sľuby, ktoré nemôžu splniť. V ľuďoch to vyvoláva cynizmus voči politickej debate, v konečnom dôsledku strácajú záujem o celú politiku. V istom zmysle by sme mali brať týchto extrémistov vážnejšie – nie ignorovať ich, ale odhaľovať ich lži a prázdne sľuby.

  • Podporíte hlasy v Európskom parlamente žiadajúce podrobný monitoring vývoja na Slovensku?

Určite budem sledovať vývoj na Slovensku a v iných krajinách, kde sú vo vláde populisticko-extrémistické hnutia – ako je Poľsko, ale bohužiaľ aj moja vlastná krajina, Dánsko. Som hrdý na to, že Strana európskych socialistov prijala jasnú pozíciu v otázke koalície s extrémistami. Iné strany neboli v minulosti tak jednoznačné.