Juncker podporil na Slovensku ľudovecké strany

Jean-Claude Juncker, Zdroj: Rada, Luxemburské predsedníctvo

Predvolebné projekcie striedavo pripisujú  víťazstvo – najvyšší počet mandátov v EP – európskym ľudovcom, ktorých do volieb vedie Jean-Claude Juncker alebo európskym socialistom.

„Nachádzame sa v situácii, keď je na tom socialistická strana, pokiaľ ide o vyhliadky, približne podobne ako EĽS. Ale chceme, aby sa EĽS stala víťazom volieb," povedal bývalý luxemburský premiér na návšteve v Bratislave.

Tlačovú konferenciu organizovala SDKÚ-DS a moderoval ju práve Mikuláš Dzurinda. Prítomní boli predsedovia a lídri eurokandidátok všetkých slovenských členov EPP, okrem SDKÚ-DS aj KDH, Most-Híd a SMK.

Jazýčkom na váhach pri získaní tesnej väčšiny môžu byť podľa Junckera práve slovenskí europoslanci. Dodal, že sa mení aj spôsob výberu predsedu Európskej komisie, kedy už členovia Európskej rady budú povinní pri jeho nominácii rešpektovať výsledok eurovolieb.

Výklady Lisabonskej zmluvy sú v tomto bode rozporuplné. Európska rada sa stále môže rozhodnúť, že výber víťazného politického zoskupenia nebude rešpektovať.

„Ľudia rozhodnú o tom, ktorým smerom sa bude uberať politika zamestnanosti EÚ. Ľudové strany sú za konsolidáciu verejných financií, zároveň však treba robiť politiku zamestnanosti. Je potrebné, aby sme na to vynakladali viac peňazí ako doteraz a aby sme použili aj ďalšie nástroje,“ konštatoval Juncker na margo piatich priorít ľudovcov v týchto voľbách. Zároveň ale dodal, že väčšinu, 90 percent novovytvorených pracovných miest, vytvárajú v Európe malé a stredné podniky.

„Druhou prioritou je vytvorenie európskej energetickej únie, treťou zmluva s USA a ďalšou budovanie menovej a hospodárskej únie. Piata priorita sa týka tzv. britskej otázky,“ poznamenal Juncker.

„Pre Slovensko by bolo zaujímavé vytvorenie energetickej únie. Nie som pripravený akceptovať to, že by sa krajiny ako Slovensko mohli ocitnúť v situácii, že im v polovici zimy vypnú dodávky plynu. Ak sa nepodarí kúpiť plyn z východu, treba ho vykompenzovať zo západu. Ak by sa východný plyn príliš zdražil, treba prejsť na iné zdroje,“ dodal.

V Bratislave Jucker tiež vyhlásil,  že v Európskej únii by sa nemali vytvárať nové deliace čiary, ani medzi severom a juhom, ani medzi východom a západom. "Neakceptujem, aby sme členské štáty delili na nové a staré."

Juncker poznamenal, že na Slovensku bol niekoľkokrát, prvýkrát v roku 1997, kedy padlo rozhodnutie, že Slovensko zatiaľ nebude prizvané k rokovaniam o vstupe do EÚ.

V televíznej debate štvorice kandidátov na predsedu EK (28.4.) Juncker okrem iného povedal: 

  • Musíme EÚ znovu zjednotiť na báze sociálne-trhového hospodárstva. 
  • Nepovažuje sa za „jedného z architektov politiky úspor“. Podporujem zdravé verejné financie, podporujem jednotný trh, digitálny trh a boj proti  sociálnemu dumpingu. „Už dávno som za to, aby existovala minimálna európska mzda vo všetkých členských krajinách.“
  • Už v roku 1991 som navrhoval harmonizovanie DPH v EÚ a v roku 1997 som navrhoval kódex proti neférovej daňovej konkurencii. Som za daňovú konkurencii, ale nie za daňový dumping.
  • O Eurobondoch je to možné hovoriť, len ak splníme podmienky – lepšie a silnejšie koordinovanie ekonomických politík a zdravé národné rozpočty. To sa počas môjho mandátu nestane.
  • Banky musia slúžiť skutočnej ekonomike. Tiež nemám rád debaty o miliardách, ale sú dôležité, lebo niekto tie dlhy musí zaplatiť. Musíme pogratulovať krajinám, ktoré vystupujú z programu. Minimálna mzda prišla vo viacerých krajinách neskoro.
  • Musíme rozlišovať medzi tými, čo kritizujú EÚ z legitímnych dôvodov a extrémizmom. S extrémistami nemám záujem diskutovať ani s nimi vytvárať akúkoľvek koalíciu. Sú proti tomu, čomu veríme.
  • Nie som za otvorenie brán neobmedzenej imigrácii, nemôžeme akceptovať všetku mizériu sveta. Tých, čo hľadajú azyl alebo aj tí, čo sú ekonomickí imigranti, musíme prijať no musíme zároveň lepšie organizovať  napríklad programy návratu.

Pozície

Jean-Claude Juncker je skúsený európsky štátnik s vysokým odborným aj politickým kreditom“, hodnotí Anna Záborská (KDH), vedúca slovenskej delegácie v Európskej ľudovej strane (EĽS). 

„Jednoznačná voľba lídra, ktorý pochádza z malého členského štátu EÚ, potvrdzuje, že európski ľudovci vnímajú Úniu ako spoločenstvo rovnocenných partnerov. Pre Slovensko je to záruka, že ak zvíťazí v eurovoľbách pravica, hlas slovenských občanov si zachová rovnakú váhu, ako hlas Nemcov, Francúzov, Britov či Španielov."

„Jean-Claude Juncker je skúsený politik, veľký Európan, dobrý priateľ a vynikajúci kandidát na predsedu Európskej Komisie“, súhlasí aj europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS). Ukázalo sa, že aj malá krajina,  môže ponúknuť politických lídrov európskeho formátu.“