Junckerov investičný plán sa v EP stretol s pochybnosťami

Zdroj: EP

Junckerov investičný plán bol minulý týždeň témou dvoch rozpráv na pôde výboru EP pre hospodárske a menové veci, s podpredsedom eurokomisie Jyrki Katainenom a predsedom Rady zastupujúcej ministrov financií Janisom Reirsom.  

“Čím viac počujem o tejto iniciatíve, tým viac mám pochybností o jej fungovaní. Je dobré, že Komisia sa venuje otázkam oživenia európskej ekonomiky, je to potrebné, no celá iniciatíva bola šitá horúcou ihlou a jej celkové finančné zabezpečenie je vo hviezdach”, uviedol poslanec Pál Csáky (EPP, SMK). Grécka povolebná situácia môže nayvše podľa neho úplne zmeniť priority EÚ.

Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, Smer-SD) naopak verí, že európske investičné nástroje “budú v praxi viesť k vytváraniu nových pracovných miest." Podporuje ho aj europoslanyňa Monika Smolková, za predpokladu, že sa bude investovať do “životaschopných projektov”.  

“Je to investícia, ktorá by sa nám mala postupne vrátiť vo forme tvorby pracovných miest, zvýšenia malého a stredného podnikania a väčšej konkurencieschopnosti," súhlasí aj poslanec EP Eduard Kukan (EPP, SDKÚ-DS).

Europoslanec Branislav Škripek (ECR, OĽaNO) oceňuje, že tento fond bude koordinovaný na nadnárodnej úrovni, čím bude zvýšená prehľadnosť financovania. Jeho kolegyňa z frakcie, europoslankyňa Jana Žitňanská (ECR, NOVA) kritizuje, že projekty v zásobníku sú zamerané najmä na infraštruktúru.

“Podľa mňa však to najlepšie, čo môžeme urobiť, je investovať do budúcnosti detí, a teda do kvalitného a inkluzívneho vzdelávania. Takýto typ investícií totiž nerieši následky krízy, ale priamo zabraňuje jej vzniku,” uviedla poslankyňa.