Kde v Európe stojí nová vláda?

Zdroj: TASR

Dve z koaličných strán – SDKÚ-DS a KDH sú dlhoročnými členmi Európskej ľudovej strany, paneurópskeho združenia stredo-pravých a kresťansko-demokratických politických subjektov. V súčasnosti má aj najpočetnejšiu skupinu v Európskom parlamente. K zoskupeniu sa radia napríklad aj strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Keď dnes tlačová agentúra AFP z titulku svojej správy hlásila "Slovensko: Liberálka Iveta Radičová vymenovaná za premiérku", európskych liberálov to prinútilo vydať Erratum.

Z tlačového oddelenia strany Európskych liberálov a demokratov (ELDR) prišiel email, v ktorom sa píše: „Iveta Radičová NIE je liberálka“.

V texte pripomínajú, že Radičovej strana patrí k EĽS a naopak iný partner v novej slovenskej koalícii – strana Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka patrí do rodiny európskych liberálnych strán.

Grémium ELDR v júni, 6 dní po slovenských parlamentných voľbách podporilo prijatie SaS za riadneho člena. Definitívne o tom euroliberáli rozhodnú až v októbri. ELDR v Európskom parlamente funguje v skupine ALDE.

Premiérov majú európski liberáli hlavne severnejšie položených krajinách EÚ (Estónsko, Fínsko, Dánsko).

S posledným členom novej slovenskej štvorkoalície je to zložitejšie. Most-Híd sa zatiaľ ani v deklaratórnej rovine neprihlásil k žiadnemu európskemu politickému zoskupeniu. Mimoparlamentná SMK, odkiaľ prešla časť ľudí do Mostu-Híd je dnes tiež členom Európskej ľudovej strany.

Avšak OKS, ktorej ľudia sa na kandidátke Mostu dostali do Národnej rady, sa naposledy spojila s neúspešnou paneurópskou euroskeptickou stranou írskeho podnikateľa Declana Ganleyho – Libertas. Na spoločnej kandidátke s KDS sa s podporou strojcu prvého zamietavého výsledku írskeho referenda o Lisabonskej zmluve uchádzali o podporu v minuloročných eurovoľbách.