Komisár obvinený z vytĺkania politického kapitálu

Krátka správa

Kritiku šéfa frakcie európskych socialistov Martina Schulza si vyslúžili Frattiniho slová, že by sa usadlosti rómskym imigrantov v Taliansku mali odstrániť. Podľa Schulza tým prispel k vyhrocovaniu problému, a nie k jeho riešeniu.

Frattini reagoval na tragický prípad brutálneho napadnutia manželky dôstojníka talianskeho námorníctva rómskym imigrantom rumunského pôvodu. Žena na následky útoku zomrela. Prípad vyvolal v Taliansku vlnu odporu k imigrantom. 

„Očakávam od pána Frattiniho, ako európskeho komisára, že sa bude snažiť o upokojenie situácie i vykazovať väčšiu citlivosť. Je neakceptovateľné, aby pán Frattini využíval túto tragédiu na vyprofilovanie sa ako stredopravý národný politik.“

Frakcia európskych ľudovcov EPP-ED označila obvinenia za „neoprávnené a neakceptovateľné“, s odôvodnením, že Franco Frattini sa vždy snažil o férovú a uskutočniteľnú spoločnú azylovú a imigračnú politiku.

Šef skupiny ľudovcov Joseph Daul reagoval: „Považujem vyhlásenia pána Schulza za nevydarený pokus odvrátiť verejnú diskusiu od skutočného problému, konkrétne nedávnych rozodnutí talianskej vlády ohľadne verejnej bezpečnosti. To je skutočný dôvod napätia, nie komentáre pána Frattiniho. Myslím si, že socialistická skupina dosiahla nové dno.“

Frattini začal politickú kariéru v Socialistickej strane, neskôr sa však stal členom Berlusconiho strany Forza Italia. Od roku 2001 bol ministrom v Berlusconiho vláde, od novembra 2002 ako minister zahraničia. V roku 2004 bol nominovaný ako komisár pre portfólio spravodlivosti na miesto kontroverzného Rocca Buttiglioneho, ktorého nominácia neprešla v Európskom parlamente. V posledných voľbách nahradil Silvia Berlusconiho na poste talianskeho premiéra socialista a bývalý predseda Európskej komisie Romano Prodi.