Európski ľudovci: Jean-Claude Juncker je späť v hre

Zdroj: EPP

Rodina stredo-pravých európskych politických strán si za svojho volebného lídra do májového boja o Európsky parlament a Európsku komisiu zvolila Luxemburčana Jean-Claude Junckera. Porazil francúzskeho eurokomisára Michela Barniera. 

Bývalý dlhoročný premiér (1995-2013) malého európskeho štátu a dlhoročný predseda Euroskupiny (2005-2013) zažíva politický comeback.

Podpora nemeckej kancelárky Angely Merkelovej bola pri výbere Junckera ako kandidáta európskych ľudovcov na post predsedu Európskej komisie kľúčová. Práve ona po Junckerovi prebrala „žezlo“ aktuálne najdlhšie slúžiaceho európskeho premiéra v EÚ.

Kto hlasoval

Delegáti z politických strán, ktoré sa združujú pod hlavičkou European Peoples Party (EPP, EĽS) si 7. marca zvolili okrem svojho predsedu Josepha Daula aj toho, koho by po voľbách radi videli v čele exekutívneho orgánu EÚ.

Jean-Claude Juncker dostal od delegátov 382 hlasov. Jeho súper Michel Barnier, ktorý uplynulých 5 rokov pôsobil ako eurokomisár pre jednotný trh, získal 245 hlasov. Z 812 delegátov využilo svoje hlasovacie právo 629. Najpočetnejšia delegácia je nemecká s 101 hlasmi, nasleduje Talianska (79) a francúzska, spolu s poľskou (68).

Lotyšský ex-premiér Valdis Dombrovskis, ktorého meno bolo tiež v hre o nomináciu ľudovcov, deň pred kongresom EPP v írskom Dubline podporil Junckera. Michel Barnier staval na podpore francúzskej opozičnej UMP, maďarského Fideszu a slovinskej strany NSi.

„Som veľmi hrdý, že som sa stal kandidátom úžasnej Európskej ľudovej strany. 25. mája budeme oslavovať víťazstvo, všetci spolu. Tieto voľby vyhráme“, prihovoril sa víťaz delegátom.

„Ponúkam svoje skúsenosti, moje odhodlanie a môj entuziazmus,“ povedal.

Novozvolený predseda EPP Joseph Daul povedal: „V nasledujúcich týždňoch náš kandidát predstaví svoj projekt – a budeme potrebovať aj vás“, obrátil sa na národných delegátov.

"Veľmi skoro sa dotiahneme na pána Schulza a socialistov“, povedal na margo mierneho náskoku, ktorý Strane európskych socialistov v eurovoľbách prorokujú niektoré prieskumy.

Kto je Jean-Claude Juncker?

Luxemburský politik s dlhoročnými skúsenosťami v európskej politickej aréne. Je jedným z architektov Maastrichtskej zmluvy (1993), najmä ustanovení o hospodárskej a menovej únii. Bol súputníkom niekdajšieho vysokohodnoteného predsede Európskej komisie Jaquesa Delorsa.

Dublin sa pre Junckera úspešným miestom. V roku 1996 sa o ňom písalo ako o „hrdinovi z Dublinu“, keď pomohol urovnať vážny spor medzi nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom a francúzskym prezidentom Jaquesom Chiracom ohľadne HMÚ. Keď malo v Luxembursku prebehnúť referendum o ratifikácii Lisabonskej zmluvy spojil s ním svoju politickú budúcnosť. Zmluva prešla 56,5 % pri účasti 88 % voličov.

Keď sa ho novinári pýtali, čo bude robiť ak ho Európska rada napriek víťazstvu EPP nenominuje, odpovedal: "Budem veľmi nahnevaný".

Následne žartom dodal: "Neuráža ma ale, ak o mne uvažujú aj na post predsedu Európskej komisie aj Európskej rady. Som zriedkavý produkt".

Pozície

"Jean-Claude Juncker je skúsený európsky štátnik s vysokým odborným aj politickým kreditom“, hodnotí voľbu Anna Záborská (KDH), vedúca slovenskej delegácie v Európskej ľudovej strane (EĽS)

„Jednoznačná voľba lídra, ktorý pochádza z malého členského štátu EÚ, potvrdzuje, že európski ľudovci vnímajú Úniu ako spoločenstvo rovnocenných partnerov. Pre Slovensko je to záruka, že ak zvíťazí v eurovoľbách pravica, hlas slovenských občanov si zachová rovnakú váhu, ako hlas Nemcov, Francúzov, Britov či Španielov."

„Jean-Claude Juncker je skúsený politik, veľký Európan, dobrý priateľ a vynikajúci kandidát na predsedu Európskej Komisie“, súhlasí aj europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS). Ukázalo sa, že aj malá krajina,  môže ponúknuť politických lídrov európskeho formátu.“

Írsky premiér Enda Kenny pre EurActiv povedal, že za seba bude po voľbách akceptovať na pozíciu predsedu Európskej komisie kandidáta najsilenejšej politickej strany. „Nehovorím za Radu, ale zjavne, keď je tu proces výberu kandidátov, potom to treba nasledovať.“

„Ak to naozaj myslíme vážne – ak chceme byť dôveryhodní – mali by sme sa držať kandidátov, ktorých máme teraz“, povedal bývalý lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.