Konzervatívci chcú dať Európe nový impulz

 

Krátka správa

Kongres Európskej ľudovej strany (EĽS) sa uskutoční 30.-31. marca v Ríme, na tridsiate výročie založenia strany. Politická kancelária EĽS v Bruseli sa pri jeho príprave rozhodla venovať ho téme najdôležitejších záujmov občanov Európy. Kongres sa ponesie v duchu motta „Náš cieľ – Vaša Európa“. 

„Európski lídri sa v decembri za rozhodujúceho prispenia nemeckej kancelárky Angely Merkel a ďalších lídrov EĽS dohodli na Finančnej perspektíve 2007-2013. Jednou z ďalších výziev je oživenie európskeho ústavného projektu,“ uviedol predseda EĽS Wilfried Martens.

Šéf EĽS je presvedčený, že Rakúske predsedníctvo a súčasný predseda EÚ Wolfgang Schüssel „dá európskemu projektu nový impulz a EĽS ho v tom bude podporovať“.

Ako prvý krok k väčšej transparentnosti Európy a priblíženia sa verejnosti spustila EĽS stránku o nadchádzajúcom kongrese, na ktorej je možné nájsť relevantné informácie a dokumenty.

Súčasťou kongresu bude aj voľba predsedu EĽS. Túto funkciu od roku 1990 zastáva bývalý belgický premiér Wilfried Martens.

Európska ľudová strana sa počas tridsiatich rokov od svojho založenia stala najvplyvnejšou európskou politickou stranou, ktorá v súčasnosti spája 68 kresťansko-demokratických, reformných a konzervatívnych politických strán z 35 európskych krajín. Jej členmi je 18 šéfov európskych vlád (11 z členských, 7 z nečlenských krajín EÚ), 9 komisárov vrátane predsedu Komisie, a so 264 členmi disponuje najväčšou politickou frakciou v Európskom parlamente (Skupina Európskej ľudovej strany a Európskych demokratov – EĽS-ED).