Konzervatívci v EP oslabení, Zelení majú pirátov

Fínsky europoslanec Hannu Takkula sa mal pôvodne stať členom novozaloženej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Túto skupinu spoluzakladali britskí konzervatívci, poľská strana Právo a spravodlivosť bratov Kaczynských a česká ODS.   

Takkula nebol pre ECR len obyčajným radovým poslancom, bol pre skupinu dôležitý, pretože sám predstavoval jednu „národnú delegáciu“. Minimálne podmienky na založenie politickej skupiny v Európskom parlamente a získanie s tým súvisiacich výhod sú minimálne 25 poslancov z minimálne siedmych členských krajín. ECR začínala tento týždeň s 55 poslancami z ôsmych členských štátov. Dnes má teda už len sedem národných delegácií, z ktorých štyri majú len jedného europoslanca.

Takkula včera otočil o 180 stupňov a oznámil, že predsa len plánuje zostať vo frakcii európskych liberálov (ALDE). Jeho strana (Strana stredu) má v EP troch poslancov.

„Mojím cieľom bolo pridať sa k novej skupine“, povedal Takkula pre EurActiv, „no lídri mojej strany prijali rozhodnutie, že zostávame s ALDE. Bol som jediný, ktorý chcel ísť do ECR, takže som sa musel rozhodnúť, čo budem robiť. Akceptujem, že musím byť k svojej strane lojálny“.

Priznáva, že by sa viac v niektorých otázkach hodil do ECR, pretože zdieľa antifederalistický postoj, no teší sa aj z toho, že zostáva s liberálmi. „Prisľúbili mi, že sa môžem držať svojich hodnôt a hlasovať podľa straníckej línie mojej materskej strany“, vysvetlil.

Takkula si napriek tomu nemyslí, že ECR bude krehká kvôli jej závislosti na jednotlivých poslancoch. Naopak podľa neho budú tieto národné delegácie oddané jednote ECR, pretože vďaka svojmu neproporčnému významu pre skupinu majú väčšiu šancu získať dobrú pozíciu v dobrých výboroch. Tukkula si je istý, že ECR odmení týchto svojich členov dobrými pozíciami.

  • Švédska pirátska strana je zelená

Hoci si ALDE udržala Hannu Takkula, stratilo poslanca, ktorý bol zvolený za Švédsku pirátsku stranu Christiana Engströma. Pirátska strana bola jedným z „success stories“ európskych volieb a podarilo s jej získať jedno z kresiel určených pre Švédsko.

Engströmovi nabiehali aj ALDE aj GUE/NGL, jeho služby ale nakoniec získali Zelení, pretože „zašli najďalej pokiaľ ide o politiku informácií“.

Novozvolené predsedníctvo Zelených Daniel Cohn-Bendit a Rebecca Harms privítali nového člena. „Sme nadšení, že môžeme privítať Švédsku pirátsku stranu, ktrorá zdieľa naše princípy a hodnoty v ochrane práv použíateľov internetu“.

„Christian Engström bude mať v rámci našej skupiny nezávislý štatút a dal najavo, že podporí pozície zelených v oblastiach, v ktorých Pirátska strana nemá žiadnu agendu“, uviedli zelení.